«Χτίζει» χαρακτήρα ο Αιολικός!

22/02/2016 - 12:11 Τελευταία τροποποίηση στις 22/02/2016 - 12:21

Μετά από ένα αμφίρροπο ντέρμπι μέχρι και την τέταρτη περίοδο, ο Αιολικός πήρε σπουδαία νίκη επί του Αρίωνα Μυτιλήνης με 66-72, αλλάζοντας εκ νέου τα δεδομένα στη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα εν όψει των play offs, που θα κρίνουν και τον πρωταθλητή.

Οι παίκτες του Στρατή Αλμπάνη έφτασαν στη νίκη με ένα πολύ καλό τέταρτο 10λεπτο σε άμυνα και επίθεση, επιστρέφοντας έτσι από 55-53 στο τελικό 66-72! Παράπονα έχει ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μάγειρα για κάποια διαιτητικά σφυρίγματα. Δύσκολη και ιδιαιτέρως αγχωτική νίκη απέσπασε ο Παλλεσβιακός στην Καλλονή επί του τοπικού Αρισβαίου με σκορ 45-47, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.  Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 62-48 κατάφερε ο Παπάδος Γέρας να ξεπεράσει το εμπόδιο του πεισματάρη Αίολου Μυτιλήνης, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας στο τέλος του τρίτου 10λεπτου και στο ξεκίνημα του τέταρτου.

Στον Α2 Όμιλο, η Ολυμπιάδα Μήθυμνας συνέχισε την πολύ καλή της παρουσία, νικώντας και τον Αστέρα Νίκης με 41-58, σε ένα παιχνίδι που όπως όλα δείχνουν της δίνει σημαντικό προβάδισμα στη μάχη της πρωτιάς. Από κοντά ακολουθεί ο Θησέας Παναγιούδας, που νίκησε τον Αχιλλέα Πέτρας με 53-40, συνεχίζοντας έτσι την καταδίωξη των πρωτοπόρων. Αναβλήθηκε ο αγώνας μεταξύ ΑΟ Μυτιλήνης και Αιγέα Πλωμαρίου, με την ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου να το ορίζει σε νεότερη ημερομηνία.