Πήρε και το ντέρμπι ο Παλλεσβιακός!

13/11/2016 - 14:04

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς σημείωσε ο Παλλεσβιακός, που πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Αιολικό (53-46) και παρέμεινε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας το απόλυτο. Στα υπόλοιπα ματς, ο Παπάδος πήρε δύσκολη νίκη με αντίπαλο τον ΑΟΜ (55-63), ενώ εξίσου δύσκολα ο Αίολος έκαμψε την αντίσταση του Αρίωνα (52-59). Αμφίρροπα σε εξέλιξη ήταν και τα ματς ανάμεσα σε Αρισβαίο-Αιγέα (63-55) και Αχιλλέα Πέτρας-Θησέα Παναγιούδας (50-58).

Τα Φύλλα Αγώνων

ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 55-63

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο ο Παπάδος Γέρας, παίζοντας δίχως τον Γρηγόρη Ζεστό, αλλά τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον ΑΟ Μυτιλήνης. Το ματς ήταν ντέρμπι στα δύο πρώτα 10λεπτα, με τους παίκτες του Σταύρου Προκοπίου να πηγαίνουν με το +1 στα αποδυτήρια. Όμως στην τρίτη περίοδο, ο Παπάδος ανέβασε στροφές, απέκτησε ένα προβάδισμα ασφαλείας και στη συνέχεια διατήρησε τα κεκτημένα ως το τέλος. Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Ζεστός (28π), ενώ και οι Σταμούλης (13π), Τσαπώνης (8π) πρόσφεραν παραγωγικά. Δασκάλου (15π) και Παρασχόπουλος (15π) ξεχώρισαν από τον ΑΟΜ.

Διαιτητές: Τσεκούρας - Ζηρόπουλος
Ημίχρονο: 29-28
Δεκάλεπτα: 15-18, 14-10, 11-21, 15-14
ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΟ (Προκοπίου): Φραντζέσκος 4, Παρασχόπουλος 15, Καλυβιανάκης 7(1), Δασκάλου 15(1), Κοπάνου 10, Βλάχος 4, Κούκκος, Περουλάκης, Καραευαγγέλου
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Ταμβακέλλης 4, Σταμούλης 13(1), Τσολάκης 4, Ζεστός Ι. 28(3), Τσαπώνης 8(2), Λινάρδος 5, Λεβεντέλλης 1, Μπόντας, Συναχείρης

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 53-46

Καλύτερος ο Παλλεσβιακός και πιο συγκεντρωμένος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, πήρε το ντέρμπι με τον Αιολικό και διεύρυνε το νικηφόρο φετινό σερί του στην Α' Κατηγορία. Οι παίκτες του Χρυσουλάκη πήγαν με το +4 στο ημίχρονο και έφτασαν στο τελικό 53-47, κάνοντας το 6 στα 6. Ο Γραμματικάκης (15π) ήταν ο πρώτος σκόρερ όχι μόνο του "Παλλέ", αλλά συνολικά της αναμέτρησης. Τζουραμάνης (13π) και Τσακαλάκης (9π) διακρίθηκαν επιθετικά από την ομάδα του Στέφανου Μαρίνου.

Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Ροδίτης Χ.
Ημίχρονο: 30-26
Δεκάλεπτα: 12-14, 18-12, 11-11, 12-9
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Ιορδάνους 4, Σχοινάκης 4, Κουτσογιαννάκης 7, Γραμματικάκης 15, Κυριακίδης 3, Βέτσος 5(1), Καθιώτης 3(1), Κομνηνός 10, Τρύπατζης 2, Τζιόλας, Γιαλαμάς
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μαρίνος): Τσακαλάκης 9, Χορέβας 7(1), Αλατζάς 7(1), Κελεμένης 2, Χατζηγιαννάκης 3, Μαλαματίνας 2, Τζουραμάνης 12(3), Σκαφίδας 4(1), Μανιάτης, Λυκαρδόπουλος, Σίσκας

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 52-59

Ντέρμπι με τα όλα του αυτό ανάμεσα σε Αρίωνα και Αίολο. Νικήτρια η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου με 52-59, χάρη στην πολύ καλή της τρίτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 7-21 ανέτρεψε το εις βάρος της 32-25 του ημιχρόνου. Ο Δουκάκης (15π) ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης του Αίολου, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ραχής (10π), Ελντελένσι (9π) και Μισαηλίδης (8π). Από τον Αρίωνα μοιράστηκαν το σκοράρισμα οι Γκορόγιας (15π) και Κούκουρας (15π).

Διαιτητές: Μαριγλή - Σωτηρχέλης
Ημίχρονο: 32-25
Δεκάλεπτα: 12-16, 20-9, 7-21, 13-13
ΑΡΙΩΝ (Καταύτος): Πετρογιάννης 2, Καραχάλιας 9, Αναγνώστου 2, Ζενελάι 5, Γκορόγιας 15(3), Παούρης 2,Κούκουρας 15, Σάμιος 2, Γιαννής, Οικονόμου
ΑΙΟΛΟΣ (Γιαννίκος): Δουκάκης 15(2), Ράχης 10(2), Ελντελένσι 9(3), Μισαηλίδης 8(2), Αφεντούλης 5, Συνοδινός 2, Ανδρεουλάκης 6, Χαραλαμπίδης 2, Χασαπάκης 2, Κίζος, Λούκος, Καμινάρης

ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ – ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ 63-55

Αν και χωρίς τον τιμωρημένο για ακόμα ένα ματς Τρύπατζη, ο Αρισβαίος βρήκε τις λύσεις και πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Αιγέα. Οι παίκτες του Βαβαλέρου προηγήθηκαν με 19-11 στο πρώτο 10λεπτο και με 31-20 στο ημίχρονο, ενώ ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +18. Η ομάδα του Πλωμαρίου μείωσε στο τέλος τη διαφορά, αλλά δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μια τιμητική ήττα. Εντυπωσιακός ο Κοσμάς (24π), ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αρισβαίου, ενώ ο Γαρμπιδάκης (25π) πρόσφερε τα μέγιστα στον Αιγέα.

Διαιτητές: Καπελή - Λαμπρέλλης
Ημίχρονο: 31-20
Δεκάλεπτα: 19-11, 12-9, 25-16, 7-19
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Βαβαλέρος): Μακρής 7, Πάσχος 11, Παναγιωτίδης 4, Ξεντές 4, Παπαναστασίου 5(1), Κοσμάς 24(2), Λούκος 7, Μαγιόλας 1, Ελευθερίου
ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Λούπος): Ευαγγελινέλλης 2, Ρωμυλιώτης 5, Γαρμπιδάκης 25(2), Παππάς 3, Ρεβύθης 2, Καρτσέλας 13, Γαζήλας 2, Σπαχιού 3, Λάσκαρης, Χατζηλάρη, Φωτεινός

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ – ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ 50-58

Αμφίρροπος αγώνας που κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Θησέα να νικά τον Αχιλλέα Πέτρας. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στα δύο πρώτα 10λεπτα (21-21), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Θησέα κατάφεραν να πετύχουν κρίσιμους πόντους και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 50-58. Ο Γεωργέλλης (17π) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο Μουμτζής (18π) από πλευράς γηπεδούχων.

Διαιτητές: Μαριγλή - Μπατζίλας
Ημίχρονο: 21-21
Δεκάλεπτα: 12-11, 9-10, 11-14, 18-23
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ (Τσουμάνης): Κυριακούδης 8, Μουμτζής 18(2), Τσουμάνης 9(1), Κολοβός Π. 5(1), Καραβασίλης 4, Μανδάνης 6, Παυλίδης, Κολοβός Χ., Ηλιόπουλος, Μουτάφης, Χαραλαμπίδης
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ (Μπρούζας): Παναγόπουλος 4, Κολαράς 4, Γεωργέλλης 17, Τσαμουράς 6, Ταμβάκης 9, Ανδρακάκος 9(1), Πολυχρονίδης 9