30άρα η Γέρα με νεύρα, φινάλε... Χίτσκοκ για "Παλλέ"

16/03/2017 - 11:33 Τελευταία τροποποίηση στις 16/03/2017 - 15:33

Επεισοδιακή ήταν η πρώτη ημέρα των ημιτελικών στα Playoffs της Α' Κατηγορίας ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, με τον Παπάδο Γέρας και τον Παλλεσβιακό να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στον τελικό της διοργάνωσης.

Αρχικά, οι Γεραγώτες επιβλήθηκαν πολύ εύκολα του Αιολικού, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε όμως ξανά από εντάσεις, πολλά νεύρα και... έκτροπα εντός του Κλειστού Γυμναστηρίου Νεάπολης, που οδήγησαν τους διαιτητές να ζητήσουν την παρουσία ισχυρής αστυνομικής δύναμης, ώστε να συνεχίσουν τον αγώνα. Είχε προηγηθεί πάντως καθυστέρηση στην έναρξη του ματς, αφού η ομάδα του Αιολικού άργησε να προσκομίσει τα δελτία της στη γραμματεία. Αγωνιστικά, ο Παπάδος ήταν ανώτερος από τον Αιολικό, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά, αλλά τις δύο ομάδες φαίνεται ότι τις... χωρίζουν πολλά, μετά τους περσινούς τελικούς, οι οποίοι πάντως συγκριτικά πρόσφεραν έντονο σασπένς στους φίλους του αθλήματος. Φέτος, η διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων δεν επέτρεψε να γίνει ανταγωνιστικό παιχνίδι, αλλά και πάλι δεν έλειψαν οι εντάσεις...

Η στιγμή που σημάδεψε τον αγώνα έγινε δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου 10λεπτου, με το σκορ στο 39-19 υπέρ του Παπάδου, όταν ο Γρηγόρης Ζεστός από τη Γέρα και ο Ιγνάτης Μαλαματίνας από τον Αιολικό διαπληκτίστηκαν, όπως είχε συμβεί εξάλλου και στο μεταξύ τους ματς στον Α' Γύρο. Ακολούθησε ένταση στην εξέδρα, με τους περίπου 20 οργανωμένους φίλους του Αιολικού να πετούν δύο κροτίδες στο διάδρομο, αναγκάζοντας τους διαιτητές να διακόψουν το ματς, ζητώντας αστυνομική δύναμη στο γήπεδο και αρχικά εκκένωση των κερκίδων.

Λίγα λεπτά μετά έφτασαν στο Κλειστό Νεάπολης 10-15 αστυνομικοί και οι διαιτητές δέχθηκαν, υπό την παρουσία τους, να συνεχιστεί το ματς. Απέβαλαν ωστόσο τους δύο παίκτες που πρωταγωνίστησαν στον καυγά και μάλιστα κράτησαν τα δελτία τους στη λήξη, γεγονός που... μυρίζει τιμωρία, ανάλογα φυσικά και με τα όσα καταγράφηκαν στο φύλλο αγώνα. Ο περίπατος του Παπάδου ολοκληρώθηκε με το εμφατικό 67-32, που βάζει μπροστά τους Γεραγώτες με 1-0 στη σειρά, αναζητώντας πλέον μία ακόμα νίκη για την εξασφάλιση μιας θέσης στον τελικό.

Το Φύλλο Αγώνα

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 67-32
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. - Κωστακέλλη
Ημίχρονο: 23-11
Δεκάλεπτα: 14-7, 9-4, 20-12, 24-9
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Μπουρούς 16, Τσαπώνης 4, Ζεστός Ι. 18(2), Μαντζουράνης 13, Σταμούλης 8(2), Ταμβακέλλης 4, Λινάρδος, Ανδρικόπουλος, Λεβεντέλλης, Τσολάκης, Σίμος, Ζεστός Γ. 4
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μαρίνος): Αλατζάς 6, Ιωαννίδης 15(1), Χορέβας 2, Σκαφίδας 2, Τσακαλάκης 2, Χατζηγιαννάκης 3(1), Κελεμένης 2, Μάρτης, Μανιάτης, Πετρέλλης, Μαλαματίνας

Με αυτά και με εκείνα, ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα σε Παλλεσβιακό και Αρισβαίο Καλλονής άρχισε με μεγάλη καθυστέρηση λίγο μετά τις 11 το βράδυ. Παρά την αναμονή, οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν με πολύ πάθος για τη νίκη και μάλιστα ο Αρισβαίος βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Στρατή Βαβαλέρου προηγήθηκε με 17-25 στο πρώτο 10λπτο και με 31-36 στο ημίχρονο. Ο Παλλεσβιακός του Γιάννη Χρυσουλάκη μείωσε στην τρίτη περίοδο σε 47-49 και τα τελευταία λεπτά είχαν χιτσκοκικό φινάλε. Ο "Παλλέ" βρέθηκε με το πολυπόθητο +2 στα 10 δεύτερα πριν το τέλος, ο Αρισβαίος σχεδίασε επίθεση για τρίποντο, το σουτ βγήκε αλλά ήταν άστοχο. Ακολούθησε γρήγορο φάουλ, μία εύστοχη βολή από τον Σχοινάκη και το ταμπλό έγραψε το τελικό 56-53, για το 1-0 υπέρ του Παλλεσβιακού.

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ - ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 56-53
Διαιτητές: Μαριγλή - Σωτηρχέλης
Ημίχρονο: 31-36
Δεκάλεπτα: 17-25, 14-11, 16-13, 9-4
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Ιορδάνους 16, Κομνηνός 15, Σχοινάκης 9, Γραμματικάκης 5, Βέτσος 11, Κλειδαράς, Γιαλαμάς, Κυρατλίδης
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Βαβαλέρος): Καραπαναγιώτης 2, Τρύπατζης 4, Πάσχος 9(1), Κοσμάς 17(3), Παπαναστασίου 7(1), Χατζηντάνος 7(1), Μακρής 5(1), Λούκος 1, Ξεντές 1