Έφερε τη σειρά στα ίσα ο Αρισβαίος

18/03/2017 - 22:31 Τελευταία τροποποίηση στις 18/03/2017 - 23:31

Με μια πειστική εμφάνιση, ο Αρισβαίος νίκησε τον Παλλεσβιακό στο Γήπεδο Καλλονής με 61-41 και έκανε έτσι το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών, στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου.

Η ομάδα του Στρατή Βαβαλέρου, με εξαίρεση το πρώτο 10λεπτο, ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 26-20. Στη συνέχεια, έχοντας μεγάλη ευστοχία στα κρίσιμα σουτ έξω από τα 6,75μ κατάφερε να προηγηθεί με 46-34 στο τέλος της τρίτης περιόδου, φθάνοντας σε μια εμφατική νίκη με 61-41 στο τέλος.

Εξαιρετικός σε ακόμα ένα ματς για τους Καλλονιάτες ο Χατζηντάνο (23π), όπως και ο Κοσμάς (17π), αμφότεροι σκόραραν και τρία τρίποντα. Από την ομάδα του Παλλεσβιακού ξεχώρισαν στο σκοράρισμα οι Κομνηνός (16π), Ιορδάνους (10π) και Τρύπατζης (8π).

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τετάρτη, στον τρίτο και τελευταίο ημιτελικό που θα διεξαχθεί στο Κλειστό Νεάπολης, με τον νικητή να περνά στον τελικό της διοργάνωσης.

Το Φύλλο Αγώνα

ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 61-41
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Ροδίτης Χ.
Ημιχρόνο: 26-20
Δεκάλεπτα: 10-14, 16-6, 20-14, 15-7
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Βαβαλέρος): Πάσχος 5(1), Τρύπατζης 6, Κοσμάς 17(3), Λούκος 3(1), Χατζηντάνος 23(1), Ξεντές 5, Μακρής 2, Λιάκος, Καραπαναγιώτης, Παπαναστασίου, Μαριόλας
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Κομνηνός 16, Σχοινάκης 2, Βέτσος 2, Ιορδάνους 10(2), Τρύπατζης 8, Κλούρας 3, Κλειδαράς, Γιαλαμάς, Κυρατίδης

Στο άλλο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης των playoffs, ο Παπάδος Γέρας "καθάρισε" με 2-0 τη σειρά κόντρα στον Αιολικό, νικώντας στο Κλειστό Νεάπολης με 45-67. Η ομάδα της Γέρας δεν είχε πρόβλημα να "τελειώσει" από το πρώτο 10λεπτο το ματς, με ένα επιμέρους 5-19, το οποίο μετατράπηκε σε 19-34 στο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στην τρίτη περίοδο (23-55), ενώ στη συνέχεια ο Αιολικός την "ψαλίδισε" για το τελικό 45-67.

Πρώτοι σκόρερς από τους Γεραγώτες, που αγωνίστηκαν δίχως τον τιμωρημένος Γρηγόρη Ζεστό, οι Γιάννης Ζεστός (16π), Μπουρούς (13π) και Ματζουράνης (13π). Από πλευράς Αιολικού, που έπαιξε επίσης δίχως τον τιμωρημένο Ιγνάτη Μαλαματίνα, διακρίθηκε επιθετικά ο Ιωαννίδης (13π) και τον ακολούθησαν οι Σκαφίδας (8π), Κελεμένης (8π) και Μανιάτης (7π).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 45-67
Διαιτητές: Μυλωνάς – Ζηρόπουλος
Ημιχρόνο: 19-34
Δεκάλεπτα: 5-19, 14-15, 4-21, 22-12
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΕΠΣ (Μαρίνος): Σκαφίδας 8, Κελεμένης 8, Μανιάτης 7, Ιωαννίδης 13(2), Τσακαλάκης 2, Χατζηγιαννάκης 2, Αλατζάς 5, Χορέβας
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Ζεστός Ι. 16(1), Μπουρούς 13, Μαντζουράνης 13(1), Σταμούλης 9(3), Ταμβακέλλης 6, Τσαπώνης 4,Τσολάκης 4, Λινάρδος 1, Συναχείρης 1, Μποιντάς, Σίμος, Λεβεντέλλης