Φυσιολογική ήττα για Παπάδο Γέρας

23/06/2017 - 20:24

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για τον Παπάδο Γέρας, στα μπαράζ ανόδου προς τη Γ' Εθνική. Οι πρωταθλητές ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου ηττήθηκαν αυτή τη φορά από το μεγάλο φαβορί για την άνοδο, την Καλλιθέα Ρόδου, με σκορ 53-66.

Οι Γεραγώτες αγωνίστηκαν χωρίς το μεγάλο τους ατού, τον Μάρκο Ψημίτη, ο οποίος τραυματίστηκε την Πέμπτη στην αναμέτρηση με τον ΒΑΟΛ Χίου. Έτσι, παρότι πάλεψαν κόντρα στους Ρόδίτες, δεν κατάφεραν να αποφύγουν μια ακόμα ήττα.

Η Καλλιθέα ξεκίνησε με φόρα, έχοντας μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα από το πρώτο 10λεπτο, όταν και προηγήθηκε με 16-23. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και το ημίχρονο έκλεισε στο -14 για τον Παπάδο (30-44). Το ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, όπου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, με την ομάδα της Γέρας να μειώνει προς το φινάλε στο τελικό 53-66.

Γιάννης Ζεστός (19π) και Γρηγόρης Ζεστός (10π) κινήθηκαν σε διψήφια νούμερα πόντων, με τους Σταμούλη (8π), Ματζουράνη (7π) και Μπουρού (7π) να κάνουν επίσης καλό ματς επιθετικά. Ο Παπάδος θα αγωνιστεί αύριο απέναντι στον Ίκαρο Ικαρίας και την Κυριακή κόντρα στα Φανάρια Νάξου, στοχεύοντας σε δύο νίκες γοήτρου.

Φωτογραφία | Νάσος Μπράτσος

Το Φύλλο Αγώνα

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ - AE ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ 53-66
Δεκάλεπτα: 16-23, 14-21, 9-15, 14-7
Διαιτητές: Σπυρόπουλος- Τζίμης
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Καλογερόπουλος): Σταμούλης 8(2), Τσαπώνης, Ταμβακέλης, Μπουρούς 7, Μαντζουράνης 7, Λινάρδος 1, Ζεστός Ι. 19(1), Ζεστός Γ. 10, Τσολάκης 1
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μπίλιας): Δεληγιάννης 11(3), Βασιλειάδης, Κούρος Π., Γυφτάκης 5(1), Μπιλλιάς 5, Συμιακός 7, Μήτσης 16(2), Σκορδάλης 22(4), Κούρος Ι.