Πέταξε περήφανα ο Αετός!

03/12/2016 - 16:00 Τελευταία τροποποίηση στις 03/12/2016 - 17:15

Επιστροφή στις νίκες για τον Αετό Λουτρών, μετά από τρεις σερί αγωνιστικές όπου αγνοούσε το τρίποντο. Η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου υπέταξε τον Βύρων Μόριας με σκορ 3-0, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 10ης Αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία ΕΠΣ Λέσβου.

10η Αγωνιστική

Αετός Λουτρών-Βύρων Μόριας 3-0 (0-0)
Μποντάκης, Μεστρός, Κάντας - Γήπεδο Λουτρών
Παρατηρητής αγώνα: Παπουτσέλλης

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Αετός όμως ήταν καλύτερος, η ομάδα των Λουτρών ξέσπασε στην επανάληψη και έφτασε σε μια άνετη νίκη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στο γκολ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Στρατής Σκαλοχωρίτης, στο ξεκίνημα της επανάληψης, μπαίνοντας έτσι μπροστά στο σκορ. Στη συγκεκριμένη φάση μάλιστα, η ομάδα της Μόριας έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Κατσούρη, για την οποία υπάρχει δυσαρέσκεια από πλευράς φιλοξενούμενων, χαρακτηρίζοντάς την αυστηρή. Η κατάσταση δυσκόλεψε αρκετά για τον Βύρων με αριθμητικό μειονέκτημα, ως προς την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ο Κροτσίδας, λίγο πριν το τέλος, διαμόρφωσε με πλασέ μέσα από την περιοχή το 2-0, "καθαρίζοντας" τη νίκη, ενώ ο Καβαλίκας με τη λήξη έβαλε το "κερασάκι" γράφοντας το τελικό 3-0. Οι παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου επέστρεψαν στα βαθμολογικά "τρίποντα" μετά από τρεις διαδοχικές αγωνιστικές με άσχημα αποτελέσματα, ενώ θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κι άλλα γκολ στις ευκαιρίες που δημιούργησαν, έχοντας και δύο δοκάρια με τον Κουκέλλη στο πρώτο μέρος και με τον Ευαγγέλου στην επανάληψη.

Αναγέννηση Γέρας-Αιγέας Πλωμαρίου (4/12, 15:00)