"Καθάρισε" για τα playoffs ο Αετός Λουτρών

18/03/2017 - 17:51 Τελευταία τροποποίηση στις 18/03/2017 - 18:18

Ο Αετός "καθάρισε" εύκολα και απλά τη μάχη για την εξασφάλιση μιας θέσης στα playoffs της Α' ΕΠΣ Λέσβου, νικώντας στο πλαίσιο της 21ης Αγωνιστικής την Αναγέννηση Γέρας με το θεαματικό 5-3.

Στα υπόλοιπα ματς, που διεξάγονται την Κυριακή (19/3, 15:30), ο πρωτοπόρος Διαγόρας Αγίας Παρασκευής δοκιμάζεται στην έδρα του Βύρωνα Μόριας, ενώ ο Αιγέας Πλωμαρίου φιλοξενεί στο "Μιχαλέλλειο" τον Αρίωνα Μήθυμνας. Ο Αίγειρος Μυστεγνών καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ατρομήτου Ανεμώτιας στο "Μίζεργκαν" και ο Πολιχνίτος να εξασφαλίσει βαθμό ή βαθμούς στην έδρα του Αχιλλέα Πέτρας. Στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, εξαιρετικό ενδιαφέρον συγκεντρώνουν οι συναντήσεις σε Μόρια και Θερμή, όπου ο Κεραυνός θα αναμετρηθεί με τον Όλυμπο Αγιάσου και ο Οδυσσέας Ελύτης με τον Παλλεσβιακό, αντίστοιχα.

21η Αγωνιστική

Αετός Λουτρών-Αναγέννηση Γέρας 5-3 (4-0)
Κουκούλας, Κάντας, Λυρής - Γήπεδο Λουτρών

Παίζοντας επιθετικό και ιδιαίτερα αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, ο Αετός δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του, προηγούμενος με 4-0 στο ημίχρονο κόντρα στην Αναγέννηση Γέρας. Κροτσίδας, Καλλιμαντζέρος, Ευαγγέλου και Διονυσάτος ουσιαστικά "τέλειωσαν" το ματς από το πρώτο 45λεπτο, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα των Λουτρών. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Γεραγώτες μείωσαν με τον Χατζηκλειδαρά σε 4-1, αλλά λίγο αργότερα ο Καλλιματζέρος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Ακολούθως, ο Αετός κατέβασε στροφές, ενώ η ομάδα του Παναγιώτη Αφαλωνιάτη προσπάθησε να περιορίσει την έκταση της ήττας της, κάτι που κατάφερε σκοράροντας δύο ακόμη γκολ του Χατζηκλειδαρά, που σημείωσε χατ τρικ.

Βύρων Μόριας-Διαγόρας Αγ. Παρασκευής (19/3, 15:30)