Δύσκολα ο Διαγόρας, εύκολα ο Αιγέας, "μπλόκο" στον Αίγειρο

19/03/2017 - 18:38 Τελευταία τροποποίηση στις 19/03/2017 - 19:08

Ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής παρέμεινε στην κορυφή, περνώντας νικηφόρα από την έδρα του Βύρωνα Μόριας (2-3). Τον καταδιώκει σταθερά ο Αιγέας Πλωμαρίου, που διλοδώρησε με έξι γκολ στο "Μιχαλέλλειο" τον Αρίωνα Μήθυμνας (6-0). Απώλεια βαθμών για τον Αίγειρο Μυστεγνών, ο οποίος "κόλλησε" στο "Μίζεγρκαν" κόντρα στον Ατρόμητο Ανεμώτιας (1-1). "Βράχος" ο Αχιλλέα Πέτρας στην έδρα του, νίκησε και τον Πολιχνίτο (2-0), ισόπαλοι αναδείχθηκαν Κεραυνός Αφάλωνα και Όλυμπος Αγιάσου (1-1), όπως και ο Οδυσσέας Ελύτης με τον Παλλεσβιακό (1-1). Χθες, ο Αετός "καθάρισε" εύκολα και απλά τη μάχη για την εξασφάλιση μιας θέσης στα playoffs της Α' ΕΠΣ Λέσβου, νικώντας στο πλαίσιο της 21ης Αγωνιστικής την Αναγέννηση Γέρας με το θεαματικό 5-3.

21η Αγωνιστική

Αετός Λουτρών-Αναγέννηση Γέρας 5-3 (4-0)
Κουκούλας, Κάντας, Λυρής - Γήπεδο Λουτρών

Παίζοντας επιθετικό και ιδιαίτερα αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, ο Αετός δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του, προηγούμενος με 4-0 στο ημίχρονο κόντρα στην Αναγέννηση Γέρας. Κροτσίδας, Καλλιμαντζέρος, Ευαγγέλου και Διονυσάτος ουσιαστικά "τέλειωσαν" το ματς από το πρώτο 45λεπτο, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα των Λουτρών. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Γεραγώτες μείωσαν με τον Χατζηκλειδαρά σε 4-1, αλλά λίγο αργότερα ο Καλλιματζέρος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Ακολούθως, ο Αετός κατέβασε στροφές, ενώ η ομάδα του Παναγιώτη Αφαλωνιάτη προσπάθησε να περιορίσει την έκταση της ήττας της, κάτι που κατάφερε σκοράροντας δύο ακόμη γκολ του Χατζηκλειδαρά, που σημείωσε χατ τρικ.

Βύρων Μόριας-Διαγόρας Αγ. Παρασκευής 2-3 (1-1)
Δουκάκης, Βουλγαρέλλης, Φαναρτζής - "Καραπαναγιώτειο" Μόριας
Παρατηρητής αγώνα: Πηγάσης

Κουρασμένος ο Διαγόρας, μετά το μεσοβδόμαδο ταξίδι στη Λήμνο για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, παρ' όλα αυτά έφυγε νικητής από το "Καραπαναγιώτειο" της Μόριας με 2-3. Η ομάδα του Στρατή Αλεξίου προηγήθηκε με γκολ του Μαλακού στο 30ο λεπτό, από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Βύρων όμως ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Π. Βουργουτζή. Ο Διαγόρας μπήκε αποφασισμένος στην επανάληψη και μετά από σέντρα του Τσομπανέλλη, ο Μαλακός και πάλι, αυτή τη φορά με κεφαλιά, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής στο 55ο λεπτό. Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα ισοφάρισε όμως άμεσα σε 2-2, μετά από λάθος του Παρέλλη το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Π. Βουργουτζής με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Η λύτρωση για τους πρωτοπόρους ήρθε στο 78' όταν ο Σπάρταλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσομπανέλλης με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-3.

Οδυσσέας Ελύτης-Παλλεσβιακός 1-1 (0-0)
Κάντας, Συβρής, Βασιλακάκης - Ενωσιακό Θερμής
Παρατηρητής αγώνα: Γιουβανάκης

Μοιρασμένο παιχνίδι στο Ενωσιακό της Θερμής, σε ένα ντέρμπι παραμονής όπως έχει εξελιχθεί το φετινό πρωτάθλημα για τις δύο ομάδες. Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους χωρίς τέρματα, αλλά το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις. Ο Οδυσσέας Ελύτης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 85ο λεπτό με τον Κιούρκο και ενώ όλα έδειχναν ότι θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς από το γήπεδο, ο Παλλεσβιακός ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γονιδέλλη.

Αχιλλέας Πέτρας-Πολιχνίτος 2-0 (1-0)
Βουρανής, Βερρής, Οικονόμου - Γήπεδο Πέτρας
Παρατηρητής αγώνα: Κάβουρας

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Αχιλλέα, που επιβεβαίωσε ότι στην Πέτρα είναι πολύ δυνατός και απέναντι στον Πολιχνίτο, νικώντας τον με 2-0. Ο Γιώργος Σκαρακάκης άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο 45λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σταματίου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Πάντας διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ του Αχιλλέα.

Ατρόμητος Ανεμώτιας-Αίγειρος Μυστεγνών 1-1 (1-1)
Κουκούλας, Λυρής, Μπάλιακα
Παρατηρητής αγώνα: Σταυρινός

Γκέλα στο ξερό του "Μίζεργκαν" για τον Αίγειρο, που "κόλλησε" στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στον Ατρόμητο Ανεμώτιας, στην πρώτη απώλεια βαθμών με τον Φώτη Κοκκινέλλη στον πάγκο για τους Μυστεγνιώτες. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με γκολ του Κριτσωτάκη πολύ νωρίς στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ του Μιχαλάκη, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Στο δεύτερο μέρος, ο περσινός πρωταθλητής ΕΠΣΛ πίεσε για την κατάκτηση της νίκης, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν κέρδισε πέναλτι, με τον Παπαδέλλη να αποκρούει το σουτ του Βαμβουκλή, κρατώντας το 1-1 ως το τέλος.

Αιγέας Πλωμαρίου-Αρίων Μήθυμνας 6-0 (0-0)
Πατσατζής, Κακαδέλλης, Ψύλλος
Παρατηρητής αγώνα: Σιμιτζής

Φλύαρος στο πρώτο 45λεπτο ο Αιγέας, καταιγιστικός στο δεύτερο όμως, πέτυχε έξι γκολ απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας και παρέμεινε στο κυνήγι του Διαγόρα. Η ομάδα του Στέλιου Μουντανάρη δεν μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες της στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας δοκάρι με τον Αγκόλι και πολλά χαμένα τετ α τετ. Μετά την ανάπαυλα όμως και με την είσοδο του Άνταμ στο ματς, τα πάντα άλλαξαν. Ο Γκανέζος επιθετικός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 με σουτ, στο 55' σημείωσε χατ τρικ για το 3-0 και στο 60' έφτασε σε καρέ τερμάτων για το 4-0! Ο Αιγέας βρήκε πέμπτο γκολ από τον Πρωτούλη και το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ξανά ο Ανταμ, αποτελώντας τον μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς.

Κεραυνός Αφάλωνα-Όλυμπος Αγιάσου 1-1 (0-1)
Μποντάκης, Πούλος, Καραμπάσης - "Καραπαναγιώτειο" Μόριας
Παρατηρητής αγώνα: Κελαϊδίτης

Ο Όλυμπος προηγήθηκε μέσα στο "Καραπαναγιώτειο" της Μόριας με 0-1 χάρη στο γκολ του Ρόλι, αλλά ο τραυματισμός το Γκέρι Τόρρα επηρέασε την ομάδα της Αγιάσου, που στην επανάληψη θα μπορούσε να κάνει το 0-2 με τον Καζάνη, αντ' αυτού όμως δέχθηκε πίεση από τον Κεραυνό, ο οποίος ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στρατή Δελόλμα.