Συνέχισαν με νίκες Ατρόμητος και Όλυμπος

10/10/2010 - 13:56 Τελευταία τροποποίηση στις 12/10/2010 - 00:04

Με δύο αγώνες που διεξήχθησαν το πρωί, άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία.

Ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη μέσα στη Μόρια επί του Βύρωνα, με 1-2, ανατρέποντας το εις βάρος του 1-0 με γκολ του Κουγιουμτζή, αρχικά ισοφαρίζοντας με τον Μαλακό και εν συνεχεία σκοράροντας το γκολ της νίκης με τον Νησιώτη. Οι γηπεδούχοι, που διαμαρτύρονται έντονα για την κατακύρωση του δεύτερου γκολ της ομάδας της Αγίας Μαρίνας, φωνάζοντας για οφ σάιντ, έχουν παράπονα από τη διαιτησία. Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Ο Όλυμπος Αγιάσου πήρε εμφατική νίκη απέναντι στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους με σκορ 4-0, χάρη σε χατ τρικ που σημείωσε ο Στέλιος Χωματάς. Το άλλο γκολ των γηπεδούχων σκόραρε ο Σκαρακάκης. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου είχε και δύο δοκάρια, ένα με τον Ψαρρό και ένα με τον Λαλά.

Τα υπόλοιπα ματς της σημερινής ημέρας:

Προοδευτική Σκ. Καλλονής – Αναγέννηση Γέρας 4-0

Η Γέρα ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Βογιατζή. Η Προοδευτική ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 10ο λεπτό και είχε δοκάρι μετον Ιγνάτη Νανίδη στο 12' μετά από σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 35' η Προοδευτική σκοράρει το 1-0 έπειτα από πολύ ωραίο συνδυασμό των Καραμήτρου-Κουμέλη, με τον τελευταίο να πλασάρει και με την βοήθεια του αντίπαλου αμυντικού η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 45' η Προοδευτική κέρδισε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Νερατζής για το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Αναγέννηση έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βογιατζή. Μετά από πολύ ωραία σέντρα του Νερατζή, ο Καραμήτρος με κεφαλιά έκανε το 3-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, στο 55', ο Κουμέλης με σουτ πέτυχε το τελικό 4-0.

Αιγέας Πλωμαρίου – Φίλια 1-2

Νικηφόρα πέρασε από το ουδέτερο γήπεδο του Κάτω Τρίτους η Φίλια, που αντιμετώπισε εκεί τον τιμωρημένο Αιγέα Πλωμαρίου. Τα δύο γκολ για τη φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε ο Χρ. Πανταζής, ενώ σκόρερ για τον Αιγέα χρίσθηκε ο Γιαννίκος.

Αρίων Μήθυμνας – ΑΕΜ  1-1

Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα έφτασε στην πηγή, αλλά τελικά δεν ήπιε νερό, αφού δεν κατάφερει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να διατηρήσει το υπέρ της 0-1, που πέτυχε ο Κατσιάνος. Η ομάδα του Μολύβου έφτασε στην ισοφάριση, στις καθυστερήσες, με γκολ του Ν. Βουρσούκη, "κλέβοντας" έτσι το βαθμό της ισοπαλίας.

Αετός Λουτρών – Αστέρας Νίκης 0-2

Με γκολ των Καρυδάκη και Σ. Παπαδημητρίου ο Αστέρας Νίκης επικράτησε μέσα στα Λουτρά επί του τοπικού Αετού με σκορ 0-2. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή πήρε έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Αετός ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Στρ. Κόκκινου.

Θύελλα Πηγής - Δόξα Πλαγιάς 2-1

Με γκολ των Καραγιάννη και Σταυρινού, η Θύελλα Πηγής πήρε σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της επί της αξιόμαχης Δόξας Πλαγιάς. Το γκολ των φιλοξενούμενων σκόραρε ο Στεργιανός.