"Ξεμούδιασμα" στα Λουτρά!

21/08/2016 - 19:23 Τελευταία τροποποίηση στις 21/08/2016 - 21:22

Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας έδωσαν το απόγευμα στο Γήπεδο Λουτρών ο τοπικός Αετός και ο Αιολικός, με τον εκπρόσωπο της Λέσβου στη Γ' Εθνική να επικρατεί εύκολα με 1-8.

Οι δύο προπονητές, Πέτρος Μίχος και Θεαγένης Διονυσάτος, οι οποίοι συνεργάστηκαν στο δεύτερο μισό του περσινού πρωταθλήματος στους "κυανόλευκους", έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές τους, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει της συνέχειας. Αναμφίβολα, για τον Αετό το συγκεκριμένο τεστ ήταν πολύ πάνω από τις δυνάμεις του, ωστόσο η ομάδα των Λουτρών αποδέχθηκε την πρόσκληση ώστε να εξυπηρετήσει και τον Αιολικό, που δυσκολεύεται να βρει αξιόμαχους αντιπάλους εντός του νησιού. Εξάλλου οι σχέσεις των δύο διοικήσεων είναι αρκετά φιλικές.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Αιολικός ήταν ανώτερος και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 0-3, αν και δεν έθελξε ιδιαίτερα με την απόδοσή του. Το σκορ για τον Αιολικό άνοιξε ένας πρώην παίκτης του Αετού, ο Παντελής Σπάρταλης μόλις στο 3ο λεπτό. Μετά το 0-1, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά από τη μία ο Αετός δεν μπορούσε να πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, από την άλλη ο Αιολικός δεν κατάφερνε να ολοκληρώσει επιτυχώς τις τελικές του προσπάθειες. Στο 40ο λεπτό όμως ο Χρήστου πέτυχε με σουτ το 0-2 και στο 45', πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Χρήστου και πάλι χρίστηκε σκόρερ για το 0-3, μετά από όμορφη ασίστ του Τόλιου.

Στην επανάληψη, οι δύο προπονητές προέβησαν σε αρκετές αλλαγές, δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα. Σχεδόν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μπουρούς με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 (58') και στο 62' ο νεαρός επιθετικός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, εκμεταλλευόμενος την καλή τοποθέτησή του στην αντίπαλη περιοχή, μετά από κεφαλιά του Ραζάκ που προσέκρουσε στο δοκάρι, σπρώχνοντας από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-5. Ο Μπουρούς κατάφερε να ολοκληρώσει ένα γνήσιο χατ τρικ μέσα σε μόλις 13 λεπτά, μετά από δυνατό σουτ εκτός περιοχής (70'), γράφοντας το 0-6. Στο 72ο λεπτό ο Μανουσάκης σημάδεψε το δοκάρι του Αετού Λουτρών, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Τάχιας έκανε και το 0-7 με κοντινό πλασέ (75').

Αμέσως μετά, ο Αετός σκόραρε το γκολ της τιμής με τον Νίκο Κροτσίδα, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 78ο λεπτό. Αλλά ο Αιολικός σκόραρε και όγδοο γκολ, αυτή τη φορά με τον Μανουσάκη, επίσης από την άσπρη βούλα του πέναλτι (88').

ΑΕΤΟΣ ΛΟΥΤΡΩΝ (Θ. Διονυσάτος): Τσομπανέλλης, Σκούρας, Κουρβανιός, Παπαμακαρίου, Κρητικός, Στρ. Διονυσάτος, Παλάσης, Σκαλοχωρίτης, Κροτσίδας, Λαγουτάρης, Καβαλίκας
Αγωνίστηκαν και οι: Δασκάλου, Β. Παυλής, Δ. Παυλής, Σιαδήμας, Κούκλος, Μαρμαλέκας, Γριπιώτης, Κουγιουμτζόγλου, Βασιλέλλης, Ζαχαριάδης

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Π. Μίχος): Ζαχαρής, Αζίζ, Καπταγιάννης, Τριλιανός, Αμπραχαμιάν, Καδής, Τόλιος, Σπάρταλης, Ραζάκ, Λαλάς, Χρήστου
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Πάππος, Μανουσάκης, Χρ. Ευσταθίου, Μίχος, Σαμπάνης, Κρητικός, Μπουρούς, Χ. Ευσταθίου, Μουτζούρης, Τάχιας, Κεσίδης