Τα... χάλασε στο τέλος!

02/04/2017 - 16:58 Τελευταία τροποποίηση στις 02/04/2017 - 17:06

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Αιολικός στη Χαλκίδα, με γκολ στις καθυστερήσεις, όπως είχε συμβεί και πέρυσι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, πάλι στις καθυστερήσεις. Η ομάδα της Μυτιλήνης άξιζε κάτι περισσότερο, αλλά πλήρωσε το γεγονός πως έμεινε με 10 παίκτες στο τελευταίο 15λεπτο.

Οι παίκτες του Γιάννη Πολλαετίδη μπήκαν κάπως φοβισμένα στα πρώτα λεπτά, δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στη Χαλκίδα, η οποία απείλησε στο 8' σε σουτ του Χατζηστάμου από το ύψος της περιοχής, το οποίο έφυγε λίγο άουτ. Σταδιακά, ο Αιολικός άρχισε να ισορροπεί και απάντησε στις ευκαιρίες με ένα σουτ του Ντάμπου από μακριά, το οποίο όμως ήταν αδύναμο και πέρασε δίπλα από την αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά την περιοχή του Γιώτα, αλλά η σέντρα του Βαλκάνου στο 24ο λεπτό δεν αξιοποιήθηκε από τον Βεζυρτζόγλου, η κεφαλιά του οποίου έφυγε αρκετά άουτ. Στο 29' η Χαλκίδα είχε μια εκτέλεση φάουλ με τον Θωμά, που δεν ανησύχησε τον Γιώτα, ενώ στο 31' ο Αιολικός έψαξε κάτι καλό με τον Μουδούρογλου, το σουτ του οποίου μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας Ντουμάνης.

Αναμφίβολα, η Χαλκίδα είχε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, στο 35ο λεπτό, όταν ο Χατζηστάμου μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του Αιολικού, αλλά το φαλτσαριστό πλασέ του προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Μπαλού μπορεί να έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιώτα, αλλά ήταν εμφανέστατα σε θέση οφσάιντ, με τον δεύτερο βοηθό Αλέξανδρο Σπάρταλη (Συνδέσμου Δωδεκανήσων). Δευτερόλεπτα πριν η διαιτητής του αγώνα Ελένη Αντωνίου (Συνδέσμου Αν. Αττικής) σφυρίξει τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Βαλκάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιώτα, αλλά ο κίπερ του Αιολικού έπεσε στα πόδια του και απομάκρυνε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν υπήρχε καθόλου καλός ρυθμός στο ματς, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μια κάθετη πάσα του Ντάμπου προς τον Μουδούρογλου (60') δεν αξιοποιήθηκε αφού βγήκε έγκαιρα ο Ντουμάνης και απομάκρυνε, ένα ένα σου του Μουδούρογλου (64') έφυγε ψηλά άουτ. Η Χαλκίδα απείλησε με τον Ανέστη στο 75', σε σουτ από το ύψος του πέναλτι, που μπλόκαρε σταθερά ο Γιώτας. Στο επόμενο λεπτό ο Αιολικός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μουδούρογλου με δεύτερη κίτρινη και μοιραία κλείστηκε. Η Χαλκίδα δεν έδειχνε να μπορεί να πάρει τη νίκη, ώσπου φτάσαμε στο 94ο λεπτό, με τον Θωμά να βρίσκεται εντελώς αφύλαχτος στην αριστερή πλευρά, σεντράροντας παράλληλα, χωρίς να μπορέσει κανένας αμυντικός του Αιολικού να απομακρύνει σωστά και τον επερχόμενο Πολίτη με ψύχραιμο σουτ να γράφει το 1-0...

Ήταν τέτοιο το χρονικό σημείο, όταν δέχθηκε το γκολ ο Αιολικός, που με τη σέντρα ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης.

ΧΑΛΚΙΔΑ: Ντουμάνης, Ζυγογιάννης, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραβάς, Εμέγκα, Μπαλού (62' Ντελέκος), Βαλκάνος (62' Πολίτης), Ανέστης, Βεζυρτζόγλου, Χατζηστάμου

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γ. Πολλαετίδης): Γιώτας, Κρητικός, Τόλιας (46' Τοπάλι), Τάχιας, Κριπιντίρης, Παληγεώργος (69' Πάλλα), Ευσταθίου, Κεσίδης, Μανουσάκης (72' Μπουρούς), Ντάμπος, Μουδούρογλου