Δεν προέβαλλε αντίσταση ο Μεσότοπος

30/08/2017 - 19:30 Τελευταία τροποποίηση στις 30/08/2017 - 20:00

Τρίτο φιλικό του Αιολικού στη διάρκεια της προετοιμασίας του, με αντίπαλο αυτή τη φορά τον νεοφώτιστο Μεσότοπο, στο Γήπεδο "Γεώργιος Σκούφος".

Η ομάδα του Γιάννη Πολλαετίδη δε δυσκολεύτηκε, με τη διαφορά δυναμικότητας να είναι εμφανής, σε ένα ματς πάντως που πραγματοποιήθηκε περισσότερο για να "ξεπιαστεί" ο Αιολικός, με τους ποδοσφαιριστές του Θοδωρή Γιακαλή να κάνουν φιλότιμη προσπάθεια παρά το βαρύ σκορ.

Ο Αιολικός επικράτησε 9-0, με το δείκτη του σκορ να αυξάνεται προς το τέλος του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Θωμάς Παπαδόπουλος πέτυχε το 1-0 με σουτ στο 20' και ο Λαμπράκης έκανε το 2-0 (27') με όμορφο πλασέ. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Τάχιας με ωραίο κοντρόλ και σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-0. Στην επανάληψη, ο νεαρός Παλαμουτσής τράβηξε σε ένα ακόμα ματς πάνω του τα βλέμματα, σκοράροντας το 4-0 και έχοντας μεγάλο μερίδιο στη δημιουργία της μεσαίας γραμμής.

Ο Πολλαετίδης χρησιμοποίησε για σχεδόν 60 λεπτά την ίδια 11άδα, προχωρώντας σε αλλαγές στο τελευταίο ημίωρο. Το 5-0 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Χρήστου και το 6-0 ξανά ο Παλαμουτσής με πλασέ. Ακολούθησε το 7-0 με συρτό σουτ του Κροτσίδα από το ύψος της περιοχής και το 8-0 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Χρήστου. Το τελικό 9-0 έγραψε ο Σάββας Μουδούρογλου. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι.

Ο Μεσότοπος μπορεί να αποτέλεσε τον "σάκο του μποξ" στο συγκεκριμένο φιλικό, αλλά θέλησε να εξυπηρετήσει τον Αιολικό, που βρίσκει με δυσκολία αντίπαλο στη διάρκεια της προετοιμασίας του. Ο Θοδωρής Γιακαλής και οι ποδοσφαιριστές του έβγαλαν τα όποια συμπεράσματα τους απέναντι σε έναν αντίπαλο, με τον οποίο τους χώριζαν πέρυσι τρεις κατηγορίες. Αγωνιστικά, οι νεοφώτιστοι στην Α' ΕΠΣ Λέσβου άντεξαν για 20 λεπτά, διατηρώντας το μηδέν, προσπάθησαν στη συνέχεια να αποκρούσουν τις επιθέσεις του Αιολικού, αλλά ήταν μάταιο, αφού η ανωτερότητα των παικτών του Πολλαετίδη ήταν χαρακτηριστική.

Τον αγώνα παρακολούθησε αρκετός κόσμος στην εξέδρα, σε μια εικόνα ασυνήθιστη για φιλικό ματς, εργάσιμη ημέρα.