«Έσπασε» την κατάρα του Άργους!

18/02/2018 - 16:09 Τελευταία τροποποίηση στις 20/02/2018 - 16:20

Αφιλόξενη όσο λίγες ήταν η έδρα του Άργους για τον Αιολικό, ο οποίος όχι μόνο δεν είχε πανηγυρίσει ισοπαλία ή νίκη επί του Παναργειακού μακριά από τη Μυτιλήνη, αλλά δεν είχε σκοράρει καν! Το σημερινό 0-2 επί των «Λύκων» αποτελεί το πρώτο θετικό αποτέλεσμα για τον Αιολικό σε επίπεδο Γ' Εθνικής μετά από 7 συναντήσεις όλα αυτά τα χρόνια και μία ιδιαίτερα επίπονη στη Δ' Εθνική.

Η πρώτη φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν τη σεζόν 1986-87 με τον Παναργειακό να κερδίζει στην έδρα του 2-0. Την επόμενη χρονιά (1987-88), οι «Λύκοι» θριάμβευσαν με 6-0 των Μυτιληνιών. Ακολούθησε μια ακόμα συνάντησή τους στη Δ' Εθνική, σε μια περίοδο που κέρδιζαν την άνοδο στη Γ' 5 ομάδες. Ο Αιολικός ταξίδεψε τελευταία αγωνιστική στο Άργος θέλοντας μόνο τη νίκη, ενώ ο Παναργειακός ήταν ήδη εντός 4άδας. Το τελικό αποτέλεσμα έμεινε στο 0-0, αφήνοντας τον Αιολικό με τη... γλύκα, αφού έχασε την άνοδο για 1 πόντο!

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες τέθηκαν ξανά αντιμέτωπες τη σεζόν 1998-99 στη Γ' Εθνική, με τον Παναργειακό να κερδίζει ξανά με 1-0. Τη σεζόν 1999-2000, οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες ξανά στη Δ' Εθνική, με τον Αιολικό να κερδίζει 2-4 για πρώτη φορά μέσα στο Άργος.

Έκτοτε, πέρασαν αρκετά χρόνια, μέχρι να βρεθούν ξανά στη Γ' Εθνική, ωστόσο η περίοδος 2008-09 ήταν μαρτυρική για τον Αιολικό, που αποχώρησε λόγω οικονομικών προβλημάτων και το ματς εκείνης της σεζόν στο Άργος κατακυρώθηκε με 3-0αα. Πρόσφατα, συναντήθηκαν εκ νέου. Τη σεζόν 2014-15, ο Αιολικός ηττάται με 1-0 στο Άργος. Την ίδια τύχη έχει το ματς και της επόμενης περιόδου (2016-17) με το ίδιο σκορ (1-0).

Φέτος όμως, μετά από έξι ήττες στη Γ' Εθνική και μία οδυνηρή ισοπαλία στη Δ' Εθνική, χωρίς μάλιστα να έχει πετύχει ούτε γκολ στο Άργος, ο Αιολικός έφυγε θριαμβευτής από την έδρα του Παναργειακού με σκορ 0-2, «σπάζοντας» μια κατάρα που κρατούσε πάνω από 30 χρόνια...