Έπαιξε σαν... Άγιαξ, ο Αιολικός!

20/02/2011 - 18:09 Τελευταία τροποποίηση στις 21/02/2011 - 13:59

Με μια μεγαλειώδη εμφάνιση, ειδικά στο Α' Ημίχρονο, ο Αιολικός πήρε σημαντική νίκη με σκορ 3-0 επί του Άγιαξ Ταύρου, στο καλύτερο ίσως φετινό του παιχνίδι μέσα στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Η ομάδα του Φώτη Κοκκινέλλη έφτασε στην άνετη επικράτηση με χατ τρικ (και μάλιστα γνήσιο, με τρία γκολ σε 45 λεπτά) που σημείωσε ο Πέτρος Νταλαμπέκης, ο οποίος δείνχει εξαιρετικά φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα.

Ο Αιολικός μπήκε από το ξεκίνημα πολύ δυνατά στο ματς και ουσιαστικά, δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στο δύσμοιρο Άγιαξ Ταύρου, που σα να μην έφταναν οι πολλές του απουσίες, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 5ο κιόλας λεπτό, όταν ο Διονυσάτος σέντραρε από τα αριστερά και ο Νταλαμπέκης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Πριν καλά-καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, ο Νταλαμπέκης ξανά με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Παπαδόπουλο σε ρόλο δημιουργού αυτή τη φορά από τα δεξιά. Η ανωτερότητα του Αιολικού ήταν αδιαμφισβήτη και λίγο έλειψε στο 36' να πετύχει και τρίτο γκολ, έπειτα από καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Θωμά Παπαδόπουλου, που ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή, όμως πλάσαρε άστοχα στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Τσαϊλάκη. Ότι δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση ο Αιολικός, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα, με τον Δάρρα να επιχειρεί μια σέντρα σουτ από τα δεξιά, την μπάλα να τραντάζει την οριζόντια δοκό και τον Νταλαμπέκη που καραδοκούσε στη μικρή περιοχή να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, για το δικό του χατ τρικ.

Προς τη λήξη του ημιχρόνου, προκλήθηκε σύρραξη εντός αγωνιστικού χώρου, έπειτα από ένα μαρκάρισμα πάνω στον αλέξη Δάρρα. Οι πάγκοι των δύο ομάδων αντάλλαξαν κάποιες κουβέντες, προς στιγμή το ματς διακόπηκε και ο διαιτητής Κουντουριώτης απέβαλλε από τον αγωνιστικό χώρο τους δύο προπονητές, Κοκκινέλλη και Ρίζο.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο Αιολικόςόμως συνέχισε να είναι καλύτερος από τον αντίπαλό του και θα μπορούσε να έχει πετύχει τουλάχιστον ακόμα ένα γκολ, αν στο 71ο λεπτό, το γυριστό σουτ του Μιχαλάκη στη σέντρα του Καδή δεν έφευγε άουτ, ή στο 86ο λεπτό, αν η μπάλα μετά την απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσετιροκλή από τα 40 μέτρα δε σταματούσε στη ρίζα της αριστερής δοκού του Τσαϊλάκη.

Χωρίς το μεγάλο λάθος ο διαιτητής Κοντουριώτης από το Σύνδεσμο Δυτικής Αττικής.

Man of the match

Πέτρος Νταλαμπέκης

Αναμφίβολα, αποτέλεσε το πρόσωπο της αναμέτρησης με το χατ τρικ που σημείωσε, χάρη στα τρία γκολ του Α' ημιχρόνου. Ο "Πετράν" βρίσκεται σε δαιμωνιώδη φόρμα το τελευταίο διάστημα, έχοντας προ τεσσάρων ημερών πετύχει ακόμα ένα χατ τρικ, στο Κύπελλο Λέσβου κόντρα στον Αστέρα Νίκης. Χρειάζεται ο Αιολικός τα γκολ του Νταλαμπέκη και φυσικά τέτοιες εμφανίσεις ανεβάζουν την ψυχολογία του υψηλόσωμου επιθετικού.

"Λεπτό προς λεπτό"

90'+3' Λήξη αγώνα

86’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 40 μέτρα του Τσετιροκλή, η μπάλα χτυπά στη ρίζα της δεξιάς δοκού, έπειτα και από την παρέμβαση του Τσαϊλάκη

82’ Σέντρα Μιχαλάκη, προβολή Νταλαμπέκη μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας

71’ Σέντρα Καδή από τα δεξιά, δεν απομακρύνουν οι αμυντικοί, γυριστό σουτ Μιχαλάκη ελάχιστα άουτ

62’ ΚΙΤΡΙΝΗ Τσετιροκλής

48’ Σουτ Νταλαμπέκη έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Τσαϊλάκης

46' έναρξη Β' ημιχρόνου

45' Λήξη Α' Ημιχρόνου

44’ Σύρραξη εντός αγωνιστικού χώρου, με τους δύο προπονητές να αποβάλλονται

39’ ΓΚΟΟΟΟΛ!! 3-0!! Σέντρα σουτ του Δάρρα από τα δεξιά, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Άγιαξ Ταύρου και ο Νταλαμπέκης που καραδοκούσε, σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα…

36’ Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Θωμά Παπδόπουλου, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή, όμως πλάσαρε ψηλά άουτ στο τετ α τετ με τον Τσαϊλάκη

30’ Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άγιαξ Ταύρου, ο Νταλαμπέκης επιχείρησε τη λόμπα, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

28’ Σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων, έπειτα από σέντρα του Βούρου, ο Παπαδόπουλος επιχειρεί ένα σουτ ψηλά άουτ

19’ ΓΚΟΟΟΟΛ!!  2-0!! Σέντρα Παπαδόπουλου από τα δεξιά, ο Νταλαμπέκης πιάνει την κεφαλιά και πετυχαίνει το γκολ

15’ Σουτ του Θεοφάνους έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καραβασίλης

12’ Συρτό και αδύναμο σουτ του Τσετιροκλή εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άγιαξ Ταύρου

11’ Σουτ του Θεοφάνους από καλή θέση έφυγε ψηλά άουτ

9’ Εκτέλεση φάουλ του Τζανέτου, κανείς στην πορεία της μπάλας, πέρασε άουτ

5’ ΓΚΟΟΟΟΛ!! 1-0!! Σέντρα του Διονυσάτου από τα αριστερά, κεφαλιά Νταλαμπέκη στα δίχτυα

4’ Άνοιγμα Διονυσάτου στα δεξιά προς τον Παπαδόπουλο, εκείνος επιχειρεί την παράλληλη σέντρα προς τον Βουργουτζή, όμως το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας

1' Έναρξη αγώνα

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Καραβασίλης, Δάρρας, Καπταγιάννης, Ντζιμάνης, Βούρος, Τσετιροκλής, Διονυσάτος, Παπαδόπουλος (70’ Καδής), Π. Βουργουτζής (80’ Τουμπακάρης), Σοφιάνης (60’ Μιχαλάκης), Νταλαμπέκης

ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ: Τσαϊλάκης, Πατέλης, Μιχαηλίδης, Τριανταφυλλίδης, Καζιάνης, Γιάκαλος, Ζαχαριάδης, Καρούσης, Κωτσιόπουλος, Τζανέτος (72’ Κατσούλης), Θεοφάνους