Ντεμπούτο Χατζηγιοβάνη στην Εθνική Ελπίδων

23/03/2017 - 13:00 Τελευταία τροποποίηση στις 23/03/2017 - 16:19

Την παρθενική του συμμετοχή στην Εθνική Ελπίδων πραγματοποίησε ο νεαρός Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού, Τάσος Χατζηγιοβάνης, παίρνοντας χρόνο συμμετοχής στο φιλικό ματς της Ελλάδας απέναντι στην Ουγγαρία με σκορ 2-1, στο Γήπεδο της Τούμπας.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αντώνης Νικοπολίδης έριξε στο ματς τον πρώην παίκτη του Οδυσσέα Ελύτη στο 66ο λεπτό της συνάντησης, στη θέση του Ευαγγέλου με το σκορ στο 2-0. Η Ελλάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 χάρη στα γκολ των Λάμπρου (32') και Βέργου (43'), ενώ οι Ούγγροι μείωσαν στο 78ο λεπτό με τον Ρακζ, στο τελικό 2-1.

Αυτό ήταν το πρώτο φιλικό για τη νέα φουρνιά της Εθνικής Ελπίδων, που αποτελείται από παίκτες γεννημένους το 1996 και το 1997. Θα ακολουθήσει το Σάββατο και δεύτερο φιλικό για την Ελλάδα U21 κόντρα στην Πολωνία (17:00) στο Stadion Miejski Wloclewek.

Ελλάδα: Κότσαρης (46’ Θεοδωράκης), Σάλιακας, Τσιμίκας, Ευαγγέλου (66’ Χατζηγιοβάνης), Καραχάλιος (78’ Αγγελόπουλος), Δώνης (66’ Βασιλούδης), Κουλούρης, Βέργος, Λάμπρου (66’Δεληγιαννίδης), Βαφέας, Γαλανόπουλος (46’ Ορφανίδης).

Ουγγαρία: Χόρβαθ, Σπάντλερ (62’ Ζιβάσκι), Λέντσερ, Κέτσκες, Κατόνα, Τσότερ (62’ Σέιμπεν), Μπάλογκ (78’ Ζολντέσι), Σάντο (78’ Κάρτικ),  Μακράι (46’ Ραγκς),  Πόλγκαρ,  Γιάνσκο  (46’ Μπεντί).