Διαγόρας και Ατρόμητος στον τελικό

28/01/2015 - 20:28

Ολοκληρώθηκαν οι δύο ημιτελικοί του Κυπέλλου Λέσβου και έτσι έγινε γνωστό το ζευγάρι που θα κοντραριστεί στον τελικό του νησιού για μια θέση στον υπέρ-τελικό του Νομού Λέσβου, με αντίπαλο τον τροπαιούχο της Λήμνου.

Ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής έφυγε νικητής από το "Χριστοφίδειο" της Αγιάσου, όπου αντιμετώπισε τον Παλλεσβιακό επικρατώντας με σκορ 1-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με δύο τέρματα του Φιλιανού, οι (τυπικά) γηπεδούχοι μείωσαν στην επανάληψη με γκολ του Καβαλίκα, για να πετύχει το τελικό 1-3 ο Μπίρης, σπρώχνοντας έτσι τον Διαγόρα ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο!

Στο "Μιχαλέλειο" του Πλωμαρίου, ο τοπικός Αιγέας έχει παράπονα από τον διαιτητή Κάντα, ο οποίος απέβαλλε με δύο κίτρινες κάρτες τον Τοπάλι στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι τις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο, όμως ο Κανόγκας στο 91' έστειλε τον Ατρόμητο Ανεμώτιας για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του νησιού!