Τρία "διπλά" πρόκρισης!

13/10/2010 - 21:17 Τελευταία τροποποίηση στις 03/01/2011 - 14:38

Με τρεις νίκες των φιλοξενούμενων ομάδων άνοιξε η αυλαία της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Λέσβου. Στο μεγάλο ματς της ημέρας, ο Αστέρας Νίκης πήρε μεγάλη νίκη - πρόκριση μέσα στην Αγία Παρασκευή, επί του τοπικού Διαγόρα, χάρη σε γκολ του Κουκέλλη στο β' ημίχρονο και παράλληλα πήρε μια άτυπη ρεβάνς για την προ ημέρα ήττα του από την ομάδα του Μάππα, στο Ενωσιακό της Θερμής, για το πρωτάθλημα.

Την πρόκριση στα ημιτελικά εξασφάλισε και η Αναγέννηση Γέρας, που με αλλαγές στη σύνθεση και έξι παίκτες κάτω των 21 ετών στη βασική της ενδεκάδα, επιβλήθηκε στην παράταση του Αρίωνα Μήθυμνας, σε αγώνα που διεξήχθη στο Μόλυβο. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά προηγήθηκε στο ημίχρονο με γκολ του Χατζηκλειδαρά, όμως ο Αρίωνας ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και με δύο γκολ του Νίκου Βουρσούκη, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1. Οι Γεραγώτες ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με γκολ που σημείωσε ο Μαγκούρας, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, το "γόρδιο δεσμό" για την Αναγέννηση έλυσε ο Βλάμης, στο 110', που πέτυχε το 2-3 και χάρισε έτσι την πρόκριση στους "4" της διοργάνωσης.

Στο Κάτω Τρίτος, ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας κέρδισε με 1-3 τον τοπικό Αλκιβιάδη και συνέχισε την πορεία του προς τον τελικό. Τα γκολ της ομάδας του Στρατή Μυρογιάννη πέτυχαν οι Λάλας, Παπαδόπουλος και Κούτσας, ενώ για την ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου σκόραρε ο Κατσούρης.

Ο τέταρτος προημιτελικός, ανάμεσα σε Αιολικό και Θύελλα Πηγής, θα ορισθεί τις προσεχείς ημέρες από την ΕΠΣ Λέσβου.