Άδικος αποκλεισμός για τη Μικτή ΕΠΣΛ νέων

12/01/2018 - 15:27 Τελευταία τροποποίηση στις 12/01/2018 - 17:31

Το χειρότερο σενάριο επιβεβαιώθηκε πριν λίγη ώρα στη Χίο, εκεί όπου ολοκληρώθηκε η Α' Φάση για τον 13ο Όμιλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων.

Η Μικτή ΕΠΣΛ νέων, παρότι έπαιζε για δύο αποτελέσματα απέναντι στην οικοδέσποινα ΕΠΣ Χίου, τελικώς ηττήθηκε με σκορ 2-1 και μοιραία αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού. Σε ένα ματς, που τα παιδιά του Παναγιώτη Μαστέλου κατέθεσαν και την ψυχή τους, το αποτέλεσμα είναι πέρα ως πέρα άδικο με βάση το πώς εξελίχθηκε συνολικά, αφού η Μικτή ΕΠΣ Λέσβου προηγήθηκε στο σκορ, ενώ ακόμα κι όταν βρέθηκε να κυνηγά, δημιούργησε τις φάσεις για την ισοφάριση, αλλά... προσέκρουσε στα αντίπαλα δοκάρια!

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Μπέκου Λαμάϊ για την ομάδα της ΕΠΣ Λέσβου, όμως τα χαμόγελα δεν κράτησαν πολύ, αφού η Χίος ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 δύο λεπτά αργότερα. Στο χειρότερο χρονικά σημείο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι Χιώτες πήραν και το προβάδισμα με ένα μακρινό σουτ εκτός περιοχής. Στην επανάληψη, η ομάδα του Παναγιώτη Μαστέλου έγινε ακόμα πιο επιθετική, αλλά ατύχησε στο 47ο λεπτό όταν από προσπάθεια του Σπαχίου η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και η εκτέλεση φάουλ του Μανδάνη στο 55', τραντάζοντας αυτή τη φορά στο οριζόντιο. Παρά την ολοένα αυξανόμενη πίεση, η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα, με αποτέλεσμα το 2-1 υπέρ της Χίου να μείνει ως το τέλος.

Στη λήξη, το κοντράστ συναισθημάτων αποτέλεσε... μαχαιριά στην καρδιά, αφού οι Χιώτες πανηγύριζαν για τη σπουδαία πρόκριση που κατέκτησαν, αποτελώντας ένα αξιόμαχο σύνολο στο σύνολο της διοργάνωσης, τη στιγμή που τα παιδιά από τη Λέσβο και τη Λήμνο δάκρυζαν κυριολεκτικά πεσμένα στο χορτάρι, αδυνατώντας να πιστέψουν πώς χάθηκε αυτή η πρόκριση.

Σε κάθε περίπτωση, τόσο οι παίδες όσο και οι νέοι της ΕΠΣ Λέσβου επιστρέφουν με ψηλά το κεφάλι, αποδεικνύοντας πως έχουν τεράστιο μέλλον. Όσο για τα αίτια του αποκλεισμού, καλό θα ήταν να συζητηθούν και να εξεταστούν διεξοδικά από την Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Λέσβου, που είναι αλήθεια ότι καθυστέρησε αδικαιολόγητα ως προς τη στελέχωση των τεχνικών τιμ και την έναρξη των προπονήσεων, μέσα από τις προεπιλογές των νεαρών παικτών. Φυσικά, επειδή οι Μικτές ομάδες έχουν συνέχεια, είναι επιτακτική η ανάγκη να εξακολουθήσουν να προπονούνται σε ετήσια βάση, ώστε να υπάρχει η απαραίτητη ομοιογένεια και να μην έρχονται στο προσκήνιο ανάλογα με το αγωνιστικό πρόγραμμα, μια φορά κάθε χρόνο.