Πρωινές νίκες για «Παλλέ» και «Πρόο»

15/10/2017 - 13:19 Τελευταία τροποποίηση στις 15/10/2017 - 13:26

Άνοιξε η αυλαία της 2ης Αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣ Λέσβου, με αγωνιστική δράση τόσο στο νότιο όσο και στο βόρειο όμιλο, το πρωί της Κυριακής.

Νότιος Όμιλος
2η Αγωνιστική

Παλλεσβιακός-Θύελλα Πηγής 2-0 (1-0)
Γήπεδο "Γ. Σκούφος"
Βουλγαρέλλης, Βλουτέλλης, Παράσχου
Παρατηρητές: Πάνου, Γονιδέλλης

Καλό ματς με πολλές φάσεις πραγματοποιήθηκε στο Γήπεδο "Γ. Σκούφος", με τον Παλλεσβιακό να κατακτά τη νίκη με σκορ 2-0 επί της Θύελλας Πηγής. Ο Γονιδέλλης με πλασέ πέτυχε το 1-0 στο πρώτο μέρος και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χριστοδούλου έγραψε το τελικό 2-0. Καθαρό ματς, με αθλητικά μαρκαρίσματα, χωρίς κάρτες από τον διαιτητή Βουλγαρέλλη. Δίκαιη η επικράτηση του "Παλλέ", ωστόσο και η Θύελλα Πηγής άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

2η Αγωνιστική (15/10, 16:00)

Προοδευτική Σκ. Καλλονής-Γερμανός Καραβαγγέλης Στύψης 3-0 (0-0)
Γήπεδο Σκάλας Καλλονής
Λυρής, Μπάλιακα, Ψύλλος
Παρατηρητές: Σταθάκης, Μαλλής

Η Προοδευτική εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη

Σε ακόμα ένα ματς, η Προοδευτική φορτσάρει στο δεύτερο ημίχρονο και παίρνει μια απολύτως δίκαιη νίκη. Μετά από ένα πρώτο 45λεπτο που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, ο Ιγνάτης Νανίδης έβαλε μπροστά στο σκορ στο 58' την "Πρόο", με την πίεση να καρποφορεί για την ομάδα της Σκάλας Καλλονής. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στη συνέχεια και με δύο γκολ του Γιάννη Κοτσιανίτη στο 63' και στο 68', γράφηκε ο επίλογος και το τελικό 3-0. Στα αρνητικά καταγράφεται ο τραυματισμός του Στρατή Μαρμαλέκα, ο οποίος χτύπησε στο μέτωπο με αποτέλεσμα να σκιστεί το φρύδι του. Μεταφέρθηκε με εντολή του γιατρού στο Κέντρο Υγείας Καλλονής, με ασθενοφόρο, όπου του έγιναν ράμματα. Η απώλειά του στοίχισε στον Γερμανό Καραβαγγέλη, αφού αποτελεί βαρόμετρο για την ομάδα της Στύψης. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο αγωνιστικός χώρος του Γηπέδου της Σκάλας Καλλονής ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, μετά τις εργασίες που έγιναν τις τελευταίες ημέρες.