Ισοπαλία στα Βασιλικά, πέρασε με «2» η «Πρόο»

12/11/2017 - 13:15 Τελευταία τροποποίηση στις 12/11/2017 - 13:49

Με δύο πρωινά παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 6ης Αγωνιστικής στη Β' ΕΠΣ Λέσβου. Στο νότιο όμιλο Βασιλικά και Αστέρας Ιππείου "κόλλησαν" στην ισοπαλία (0-0), ενώ στο βόρειο όμιλο η Προοδευτική νίκησε τη Φίλια εκτός έδρας (0-2).

Το απόγευμα διεξάγεται το σημαντικό ντέρμπι στο νότιο όμιλο, στο "Καραπαναγιώτειο" της Μόριας, εκεί όπου ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας υποδέχεται τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Στα υπόλοιπα ματς η Δόξα Πλαγιάς φιλοξενεί στο Πλωμάρι τον Παλλεσβιακό, ενώ στα Λουτρά ο Ορφέας Κεραμειών αντιμετωπίζει τον Έφηβο Παμφίλων.

Στο βόρειο όμιλο το πρόγραμμα περιλαμβάνει αμφίρροπες συναντήσεις. Στη Στύψη, ο Γερμανός Καραβαγγέλης κοντράρεται με τον Μακαρέα Άγρας, στον Μανταμάδο ο τοπικός Ταξιάρχης αναμετράται με τον Παπανικολή Ερεσού και στην Άντισσα ο γηπεδούχος Ορφέας αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Δαφίων.

Ρεπορτάζ | Νίκος Λαγουτάρης

Νότιος Όμιλος - Ορισμοί διαιτησίας

Βασιλικά-Αστέρας Ιππείου 0-0 (0-0)
Γήπεδο Βασιλικών
Μπάλιακα, Τσογγάρη, Οικονόμου
Παρατηρητής: Παπουτσέλλης

Στείρο το αποτέλεσμα και μέτριο θέαμα στα Βασιλικά. Οι γηπεδούχοι ήταν ελάχιστα καλύτεροι από τον Αστέρα Ιππείου και θα μπορούσαν στην καλύτερη τους στιγμή να "κλέψουν" το ματς, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι από σουτ του Αντωνέλλη.

Δόξα Πλαγιάς-Παλλεσβιακός (12/11, 15:00)
"Μιχαλέλλειο" Πλωμαρίου
Λέκκας, Συβρής, Βλουτέλλης
Παρατηρητής: Σιμιτζής

Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας-Αρίων Παλαιοκήπου (12/11, 15:00)
"Καραπαναγιώτειο" Μόριας
Μποντάκης, Ψύλλος, Σαρρής
Παρατηρητές: Ζηρόπουλος, Πάντας

Ορφέας Κεραμειών-Έφηβος Παμφίλων (12/11, 15:00)
Γήπεδο Λουτρών
Πατσατζής, Κακαδέλλης, Χατζημωϋσής
Παρατηρητής: Μαρμαλέκας

Ρεπό: Θύελλα Πηγής

Δείτε τη ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ του ΝΟΤΙΟΥ Ομίλου της Β' ΕΠΣ Λέσβου

Βόρειος Όμιλος - Ορισμοί διαιτησίας

Φίλια-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 0-2 (0-1)
Γήπεδο Φίλιας
Λυρής, Βουλγαρέλλης, Φαναρτζής
Παρατηρητής: Σταμπουλής

Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής προηγήθηκε στο 10' με ωραίο σουτ του Ιγνάτη Νανίδη, αλλά αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες από το 15ο λεπτό, λόγω αποβολής του Θοδωρή Χιώτη με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση αντιπάλου. Η Φίλια είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάριου Καλούλι, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο Καλούλι ανέλαβε την εκτέλεσή του, άλλα έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 80' ο Ιγνάτης Νανίδης με ευθύβολο σουτ "κλείδωσε" τη νίκη της Προοδευτικής, κάνοντας το 0-2. Με 10 παίκτες τέλειωσε το ματς και η Φίλια, λόγω αποβολής του Χασάπη.

Γερμανός Καραβαγγέλης Στύψης-Μακαρέας Άγρας (12/11, 15:00)