Πολλές διακρίσεις στον 4ο Ημιμαραθώνιο Χίου

31/08/2015 - 19:36

Με πολύ μεγάλη συμμετοχή αθλητών από κάθε γωνιά του πλανήτη πραγματοποιήθηκε την Κυριακή ο 4ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος Χίου, στον οποίο έλαβαν μέρος και αρκετοί αθλητές από τη Λέσβο.

Συνολικά, στην εκκίνηση του αγώνα βρέθηκαν 460 δρομείς και στις τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες (21.000μ, 10.500μ, 5.000μ, 1.500μ), οι οποίοι έμειναν ενθουσιασμένοι από τη διαδρομή, αλλά και την οργάνωση, επιστρέφοντας με τις καλύτερες εντυπώσεις, πολλές ατομικές διακρίσεις, αλλά και ρεκόρ.

Στον Ημιμαραθώνιο συνολικής απόστασης 21 χλμ, αγωνίστηκαν 129 αθλητές. Από τη Λέσβο, στην κατηγορία των ανδρών, στην 11η θέση τερμάτισε ο Ιωάννης Παττακός (1:29.41 - Ανξάρτητος), στην 23η θέση ο Στρατής Βαρταλαμίδης (1:41.06 - Αλκαίος Μυτιλήνης, στην 34η θέση ο Θωμάς Αδαμόπουλος (1:45.11 - Ανεξάρτητος), στην 78η θέση ο Νίκος Καραβελάκης (2:00.37 - Ανεξάρτητος). Στις γυναίκες, η Καλλιόπη Συριανού κατετάγη στην 7η θέση (1:59.19 - Ανεξάρτητη).

Στα 5.000μ έλαβαν μέρος 74 αθλητές, με τη Λέσβο να έχει δύο αθλητές της στο βάθρο των ανδρών και ακόμα έναν στην εξάδα. Συγκεκριμένα, ο Φίλιππος Τερζίου κέρδισε τον αγώνα (19:01 - Αθλοκίνηση Μυτιλήνης), ενώ ο Αλέξανδρος Κέλμαλης ήταν 3ος (20.18 - Αρισβαίος Καλλονής) και επιπρόσθετα ο Χάρης Πετρόπουλος ήταν 6ος (22.13 - Αθλοκίνηση Μυτιλήνης). Μετάλλιο όμως κατέκτησε και η Καλλιόπη Δελόγκου στις γυναίκες, που ήταν 3η (27.30 - Ανεξάρτητη).

Τέλος, στα 1.500μ παίδων συμμετείχαν 89 αθλητές, με τον Κωνσταντίνο Θεριουδάκη να κατακτά την 4η θέση (4.48 - Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) σε έναν πολύ ανταγωνιστικό αγώνα.