Κούρσα-παρωδία στα 60μ του Βαλκανικού!

25/02/2017 - 20:17 Τελευταία τροποποίηση στις 25/02/2017 - 21:38

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου διεξάγεται αυτή την ώρα στην Κόμπανκ Αρένα του Βελιγραδίου, αποτελώντας το test event ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος σε μία εβδομάδα στο ίδιο στάδιο, αλλά τελικά μόνο επιτυχημένο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί για τους Σέρβους διοργανωτές.

Τα πολλά προβλήματα από νωρίς το μεσημέρι στη διάρκεια των αγώνων έχουν προκαλέσει έντονη δυσαρέσκεια σε αθλητές όλων των αποστολών, ενώ από την ανοργανωσιά των Σέρβων δεν γλίτωσε ούτε η Γρηγορία Κεραμιδά, που εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 60μ. Λίγο μετά τις 18:35, οι αθλήτριες της τρίτης τελικής σειράς του αγωνίσματος της μιας ανάσας πήραν θέσεις στους βατήρες για την εκκίνηση της κούρσας που θα έκρινε, βάσει χρόνων, τα μετάλλια. Η Καλλονιάτισσα σπρίντερ τερμάτισε στη 2η θέση με επίδοση 7.39, πίσω μόνο από τη Βουλγάρα Ίνα Εφτίμοβα (7.37), αλλά αντί να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο, άκουσε τους διοργανωτές ότι η κούρσα ήταν... άκυρη!

Η Κεραμιδά δεν συμμετείχε στη δεύτερη κούρσα και μιλώντας στο "SL" από τη Σερβία μας εξηγεί: "Η αθλήτρια από τη Βουλγαρία έκανε άκυρη εκκίνηση, αλλά το μηχάνημα δεν χτύπησε δυνατά. Οι πέντε αθλήτριες δεν το ακούσαμε και συνεχίσαμε να τρέχουμε. Βέβαια κάτι κατάλαβα στα μισά της κούρσας (σ.σ. οι δύο αθλήτριες στα δεξιά της Κεραμιδά επιβράδυναν στα πρώτα μέτρα) σταμάτησα λίγο και μετά άρχισα ξανά να τρέχω ως στον τερματισμό. Όμως με έσφιξε το πόδι μου, λόγω της αλλαγής αυτής και όταν οι διοργανωτές είπαν ότι η κούρσα θα επαναληφθεί, μια ώρα μετά, προτίμησα να μην τρέξω, ώστε να μη διακινδυνεύσω τις πιθανότητες συμμετοχές μου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το ερχόμενο σαββατοκύριακο."

Η τρίτη τελική σειρά έγινε ξανά μετά από μία ώρα και η Βουλγάρα Εφτίμοβα κέρδισε με 7.35, με την Ελληνίδα Ραφαηλία Σπανουδάκη στη 2η θέση (7.46) και την Ισραηλινή Ντιάνα Βάσιμαν στην 3η θέση με 7.50.