"Ασημένια" η Δημάκη στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

19/03/2017 - 12:17

Ασημένια πρωταθλήτρια στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας αναδείχθηκε πριν λίγη ώρα η Μυτιληνιά δρομέας Ντενίζ Δημάκη, εμπλουτίζοντας την ήδη τεράστια συλλογή των μεταλλίων της.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν συνολικά 6.311 αθλητές και αθλήτριες, γνωρίζοντας απόλυτη επιτυχία. Στην κατηγορία των γυναικών, πρώτη έκοψε το νήμα η Ράνια Ρεμπούλη, η οποία βρέθηκε στη 16η της γενικής κατάταξης, αφήνοντας πίσω της εκτός από τις συναθλήτριές της και πολλούς άνδρες. Η 28χρονη πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:19:44. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Μυτιληνιά τριαθλήτρια Ντενίζ Δημάκη με επίδοση 1:23:03, ενώ τρίτη ήταν η Ειρήνη Μιχάλα με 1:23:36.

Στους άνδρες, ο 33χρονος Γιάννης Ζερβάκης κατάφερε στα τελευταία μέτρα να επικρατήσει του περσινού νικητή Κώστα Γκελαούζου, προσπερνώντας τον στο τελικό σπριντ. Ο αθλητής του ΓΣ Βιτσέντζου Κορνάρου ολοκλήρωσε σε 1:09:03, ενώ ο Γκελαούζος ακολούθησε ένα δευτερόλεπτο αργότερα με 1:09:04. Στην τρίτη θέση κατετάγη ο Χαράλαμπος Πιστόλης με 1:10:22.