Έξι μετάλλια στο Πανελλήνιο ΠΠ-ΠΚ Α' της Χαλκίδας!

16/07/2017 - 13:35 Τελευταία τροποποίηση στις 17/07/2017 - 16:30

Η συνήθεια που έγινε... λατρεία, συνεχίστηκε για ακόμα μία χρονιά. Η Λέσβος, μετά τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα παίδων-κορασίδων και εφήβων-νεανίδων, πρωταγωνίστηκε και στην ηλικιακή κατηγορία παμπαίδων-παγκορασίδων Α', αυτή τη φορά μαζί και με τη Λήμνο, κατακτώντας συνολικά έξι μετάλλια στην πρώτη ημέρα των αγώνων, έχοντας μάλιστα και πολλά πλασαρίσματα στην πρώτη 10άδα των αγωνισμάτων, όπου έλαβαν μέρος αθλητές των νησιών μας.

Τα 3.000μ βάδην παγκορασίδων αναδείχθηκαν σε αποκλειστική υπόθεση της Λέσβου, με την Ελπίδα Σταμπουλή του Αρισβαίου Καλλονής να αναδεικνύεται χρυσή νικήτρια, την Γεωργία Κοντάρα της ΑΕ Λέσβου Καλλονής να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, με την Μαρία Γκάγκαλη της ΑΕ Λέσβου Καλλονής στην 5η θέση και την Κλεβίσα Χότζα, επίσης της ΑΕ Λέσβου Καλλονής, στη 10η θέση.

Ασημένιος πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Αντώνης Αθηνέλλης της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, στη σφαιροβολία, με επίδοση 14,52μ, χάνοντας την πρωτιά από τον Θανάση Οικονόμου (ΑΕ Μεσογείων 15,70μ).

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε επίσης και η Εμμανουέλα Αμπουλού τoυ Φιλαθλητικού Μυτιλήνης στον ακοντισμό, "καρφώνοντας" το ακόντιο στα 37,17μ. Στην 1η θέση κατετάγη η Ελένη Δήμα (ΓΣΦΑ Άργους Αριστέας - 39,39μ).

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Κασσάνδρα Ντερβίση της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης στα 1.000μ, τερματίζοντας σε 3:07.99, πίσω από τη 2η Μαρία-Ελένη Λιανοπούλου (Αναγέννηση Πεύκης - 3:06.12) και την 1η Βασιλεία Σπύρου (ΟΦΚΑ Οδυσσέας - 3:00.97).

Μετάλλιο κατέκτησε και η Λήμνος, με τον Μιχάλη Κολώνα της ΑΕ Λήμνου, ο οποίος τερμάτισε στην 3η θέση των 1.000μ με 2:43.50, πολύ κοντά με τους δύο πρώτους, τον Νίκο Παπαγεωργόπουλο (ΑΟ Λασιθίου - 2:41.42) και τον Κωνσταντίνο Γκιόκα (Κολλέγιο Αθηνών - 2:42.15).

Την 4η θέση κατέκτησε στα 5.000μ βάδην ο Κώστας Καραγιάννης του Αρισβαίου Καλλονής με 28:29.01, τερματίζοντας ένα λεπτό πίσω από τον 3ο Διονύση Τόλια (ΑΕ Έσπερος 2004 - 27:31.14).

Στη 10η θέση των 300μ τερμάτισε ο Παντελεήμων Μαυρογιώργης της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης με 38.78, ενώ επίσης 10η ήταν και η Μαρία Κάσσου του Αρίωνα Μυτιλήνης στα 600μ με 1:48.63.

Τέλος, στα πρωινά προκριματικά, η Μαρία Κουμαρά της ΑΕ Λέσβου Καλλονής ήταν 11η στον ακοντισμό με 23.26μ, η Δανάη Κουνή της ΑΕ Λέσβου Καλλονής έμεινε 24η στα 300μ με 45.71 και η Ελένη Μωραΐτη της ΑΕ Λήμνου έμεινε στην 36η θέση του άλματος σε μήκος με 4,48μ.