Χάλκινο με 5,10μ ο Χατζίου, 7η θέση για τη Φιάσκα

30/07/2017 - 12:12 Τελευταία τροποποίηση στις 31/07/2017 - 13:39

Στη Λάρισα πραγματοποιείται από χθες η τελευταία φετινή διοργάνωση της σειράς των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων για το 2017, στην ηλικιακή κατηγορία των νέων κάτω των 23 ετών. Η Λέσβος δεν θα μπορούσε να απουσιάσει από ένα ακόμα μεγάλο, εγχώριο, στιβικό ραντεβού. Ο κλασικός αθλητισμός του νησιού μας εκπροσωπήθηκε με δύο αθλητές της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, παραμένοντας σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Ο Πέτρος Χατζίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ, ξεπερνώντας με επιτυχία τα 5,10μ. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από μια ακόμα ατυχία για τον Εμμανουήλ Καραλή, που στην τρίτη του προσπάθεια στα 5,25μ είδε το κοντάρι του να σπάει και επηρεασμένος στη συνέχεια, έμεινε χαμηλά σε σχέση με τις δυνατότητές του. Κέρδισε πάντως το χρυσό μετάλλιο, ενώ δεύτερος ήταν ο Νίκος Νερεντζής με 5,20μ.

Εξαιρετικά τα πήγε η Μιχαέλλα Φιάσκα στα 3.000μ στιπλ, κατακτώντας την 7η θέση με 12:09.18, επιβεβαιώνοντας πως δικαίως βρίσκεται μεταξύ των κορυφαίων, έστω και αν είναι μόλις 18 ετών. Τον αγώνα των φυσικών εμποδιών κέρδισε όμως μια παλιά μας γνώριμη, στη Λέσβο, που ζει πλέον μόνιμα στη Θεσσαλονίκη. Ο λόγος για την Μαργαρίτα Ντίνα του ΣΑΠΚ Νεάπολης, που έκανε τα πρώτα της βήματα στο στίβο με τον Αρισβαίο Καλλονής στο Στάδιο "Κώστας Κεντέρης" και εντυπωσιάζει με την εξέλιξή της. Η νεαρή πρωταθλήτρια Ελλάδας κέρδισε την κούρσα με 11:07.19 και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας γυναικών, πριν λίγες εβδομάδες.