Μεγάλη και φέτος η συμμετοχή στον Αυθεντικό Μαραθώνιο

14/11/2017 - 13:56 Τελευταία τροποποίηση στις 14/11/2017 - 21:27

Εντυπωσιακή ήταν και φέτος η παρουσία αθλητών και αθλητριών της Λέσβου ή με καταγωγή από το νησί μας, που έλαβαν μέρος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, δίνοντας μάχη με τον εαυτό τους και τη διαδρομή για μία ακόμη φορά.

Με τον καιρό να βοηθά την προσπάθεια και το συναγωνισμό να είναι αρκετά έντονος, νικητές αναδείχθηκαν στους άνδρες τρεις Κενυάτες. Πρώτος έφτασε στον τερματισμό ο Σάμιουλε Κάλαλει μετά από 2:12.17, ακολούθησε ο Μίλτον Ρότιτς Κίμπλαγκατ σε 2:14.18 και τρίτος ήταν ο Γέγκο Κιπτόο με 2:16.08. Από ελληνικής πλευράς κατετάγη 8ος ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος (Παναθηναϊκός) με 2:27.21 παίρνοντας τα σκήπτρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα από τον Χιώτη Χριστόφορο Μερούση (ΦΟ Βροντάδου) που ακολούθησε 9ος σε 2:28.19.

Στις γυναίκες, νικήτρια του 35ου ΑΜΑ ήταν η Μπενταρού Μπαντάνε από την Αιθιοπία με 2.34.18 και ακολούθησαν οι Αλις Κιμπόρ (Κένυα) με 2:34.22 και Νάνσι Αρουσέι (Κένυα) με 2:34.51. Από ελληνικής πλευράς πρώτευσε η Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος Ρόδου), συνεχίζοντας το σερί νικών της, τερματίζοντας σε 2:49.06 και πανηγυρίζοντας για τρίτη διαδοχική χρονιά τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, κατακτώντας και την 4η θέση στη γενική κατάταξη. Στη 2η θέση ήταν η αθλήτρια του ορεινού δρόμου, Γλυκερία Τζιατζιά (Παναθηναϊκός), στην πρώτη της συμμετοχή σε μαραθώνιο, τερματίζοντας σε 2:51.14. Η τριάδα έκλεισε με την έμπειρη Φωτεινή Δαγκλή - Παγκότο (ΑΟ Κάλλιστος), που τερμάτισε σε 2:53.58, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ.

Ο καλύτερος Λέσβιος μαραθωνοδρόμος Γιάννης Παττακός

Από τη Λέσβο έχουν καταγραφεί μέχρι τώρα 27 αθλητές και αθλήτριες που κατόρθωσαν να τερματίσουν με επιτυχία την ιστορική διαδρομή. Πιθανότατα, τις επόμενες ώρες ή και μέρες να προστεθούν και άλλοι Λέσβιοι, που ήταν αδύνατο να εντοπιστούν εξαρχής, δεδομένης της μεγάλης συμμετοχής. Να σημειωθεί ότι στο φετινό Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας ολοκλήρωσαν τη διαδρομή συνολικά 14.779 μαραθωνοδρόμοι, με τον τελευταίο να περνά το νήμα του τερματισμού σε 8:16.56.

Οι Lesvos Runners μετρούν λίγους μήνες ζωής, αριθμώντας αυτή τη στιγμή 37 δρομείς

Αναλυτικά, οι επιδόσεις των Λέσβιων αθλητών και αθλητριών:

1. Γιάννης Παττακός (187η θέση) - 3:05.25 (LESVOS RUNNERS)
  2. Δημήτρης Ταράνης (775η θέση) - 3:25.39 (LESVOS RUNNERS)
  3. Μιχάλης Σηφάκης (1246η θέση) - 3:27.19 (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ)
  4. Κώστας Γεραγωτέλλης (863η θέση) - 3:27.33 (LESVOS RUNNERS)
  5. Νίκος Αργυρόπουλος (1548η θέση) - 3:28.37 (LESVOS RUNNERS - ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ)
  6. Συμεών Κουκούτας (1729η θέση) - 3:42.12 (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ)
  7. Νικόλας Μαλάνος - 3:43.47 (LESVOS RUNNERS)
  8. Μιχάλης Τσελεμπής (1888η θέση) - 3:44.03 (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ)
  9. Παναγιώτης Χριστόφας (1975η θέση) - 3.45.13 (LESVOS RUNNERS)
  10. Φώτης Φλωρόπουλος (2020η θέση) - 3.45.41 (LESVOS RUNNERS)
  11. Θανάσης Κίζος (2108η θέση) - 3.46.32 (LESVOS RUNNERS)
  12. Στέλιος Αρμενάκης (3044η θέση) - 3.56.02 (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ)
  13. Μάριος Δασκάλου (3091η θέση) - 3.56.28 (LESVOS RUNNERS)
  14. Αλέκος Τζιβόγλου (3153η θέση) - 3.56.51 (LESVOS RUNNERS)
  15. Θωμάς Αδαμόπουλος (4002η θέση) - 4.04.41 (LESVOS RUNNERS)
  16. Παναγιώτης Παναγιώτου (4117η θέση) - 4.05.12 (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ)
  17. Σπύρος Λάλος (4231η θέση) - 4.06.59 (LESVOS RUNNERS)
  18. Χρήστος Ιντζιρτζής (4386η θέση) - 4.08.46 (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ)
  19. Λίνα Τεντόμα-Ζεβού - 4.10.08 (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ)
  20. Στρατής Βαρταλαμίδης (4983η θέση) - 4.14.06 (LESVOS RUNNERS - ΑΛΚΑΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
  21. Χρήστος Δαγιέλλης (5898η θέση) - 4.22.10 (LESVOS RUNNERS)
  22. Δαμιανός Πέτρου (6621η θέση) - 4.28.42 (LESVOS RUNNERS)