Υποβιβάστηκε ο ΓΑΣ Λέσβου

10/04/2012 - 13:31 Τελευταία τροποποίηση στις 20/11/2012 - 14:46

Η χρονιά για τον ΓΑΣ Λέσβου έκλεισε με το χειρότερο δυνατό τρόπο, αφού μετά τα τεράστια οικονομικά προβλήματα που αντιμετώπισε ο σύλλογος από την περίοδο των Χριστουγέννων κι έπειτα και τις αποχωρήσεις βασικών παικτών, ήρθε όπως ήταν αναμενόμενο ο υποβιβασμός.

Οι πρωταθλητές Λέσβου μάλιστα δεν κατέβηκαν να αγωνιστούν στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, έχοντας ενημερώσει την Ομοσπονδία από τις αρχές της εβδομάδας, χωρίς πάντως να γλιτώσει την αφαίρεση τριών βαθμών από τη συγκομιδή του.

Έτσι, ο ΓΑΣ Λέσβου κατετάγη στην τελευταία θέση του 1ου ομίλου της Β' Εθνικής, παρά το καλό ξεκίνημα και τις ελπιδοφόρες εμφανίσεις, πέφτοντας θύμα της οικονομικής κρίσης.

Στα υπόλοιπα ματς, ο Εθνικός επικράτησε 3-1 σετ της ΓΕ Ηρακλείου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής κι έτσι η ομάδα της Κρήτης θα παίξει αγώνα μπαράζ με την 6η ομάδα του 2ου ομίλου, δηλαδή την Καλαμάτα 80, για να κριθεί ποια ομάδα θα παραμείνει στην κατηγορία.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΣΦΠ Χανίων έσπασε το αήττητο σερί της Αργυρούπολης και με νίκη 3-0 σετ εξασφάλισε την άνοδο στην Α2 κατηγορία.