Πρώτος και καλύτερος ο Αιολικός!

09/11/2010 - 10:39

Με τον Αιολικό να κυριαρχεί σε ακόμα ένα ματς στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά κόντρα στον Αιγέα Πλωμαρίου (42-65) συνεχίστηκε η Α' Κατηγορία των ανδρών, με τη διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής.

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η νίκη του Παλλεσβιακού επί του Αρίωνα Μυτιλήνης (55-59) στο ντέρμπι της ημέρας, αλλά και η επικράτηση του Παγγεραγωτικού, στο τέλος του αγώνα, κόντρα στο Θησέα Παναγιούδας (75-76).

Ο αγώνας ανάμεσα σε Αστέρα Νίκης και ΑΟΜ αναβλήθηκε, ενώ η "Καραντώνης" Ολυμπιάς Μηθύμνης πήρε στα χαρτιά το ματς κόντρα στον Αρισβαίο Καλλονής.

Aρίων Μυτιλήνης – Παλλεσβιακος 55-59

Στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής ο Παλλεσβιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Αρίωνα Μυτιλήνης με 55-59, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Αιολικό. Οι παίκτες του Θοδωρή Γιαννίκου, αν και πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό Α' Ημίχρονο (19-29), είδαν την ομάδα του Καταύτου να μπαίνει ξανά στο ματς, ροκανίζοντας τη διαφορά. Στο τελευταίο 10λεπτο όμως ο "Παλλέ" πιο ψύχραιμος, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λαμπρινάκο (18π.). Από τον Αρίωνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ορφανός (17π.)

Δεκάλεπτα: 8-15, 11-14, 18-10, 18-20
Διαιτητές: Σαλαβός – Ροδίτης Κ.
Αρίων (Καταύτος): Ορφανός 17, Οικονόμου 12, Αργυρόπουλος 4, Κωδωνάκης 2, Αργυρίου 5 (1), Καραθανάσης 3, Τσακαλάκης 3, Αθανασίου, Ιωαννίδης, Σολωμός 9, Κούκουρας
Παλλεσβιακος (Γιαννίκος): Παπάζογλου, Βέτσος 2, Σταμούλης 4, Κομνηνός 2, Παναγιωτάκης 8 (2), Χρυσουλάκης 11 (1), Σουσαμλής, Ιατρού, Ζυγούρης 2, Λαμπρινάκος 18, Αναστασίου 2, Ζώϊτος 10

Aιγέας Πλωμαρίου – Αιολικός 42-65

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Αιολικός του Κουκέλλη, απέναντι στον Αιγέα Πλωμαρίου, παίρνοντας ακόμα μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, διατηρώντας το απόλυτο στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές. Η ομάδα της Μυτιλήνης, με προεξάρχοντες τους Τσουραμάνη (22π.) και Λαγό (23π.) πέρασε ένα άνετο απόγευμα. Για την ομάδα του Πλωμαρίου πρώτος σκόρερ ήταν ο Καπετανάκης (12π.).

Δεκάλεπτα: 9-18, 10-14, 11-25, 12-8
Διαιτητές: Καπελή – Ζηρόπουλος
Αιγέας (Λούπος): Λούπος 9, Τηνιακός 6 (2), Καπετανάκης 12 (2), Βαρβαγιάννης 2, Γουντέρης 8, Μανέτας 2, Ραφτέλλης 2, Ρεβύθης 1, Γαλέτας
Αιολικός (Κουκέλλης): Προκοπίου 3, Λαμπρινός, Τζουβέλλης 2, Τζουραμάνης 22 (2), Κεφαλαδέλλης 7, Βογιατζόγλου 4, Χριστόφαρης, Καλπάκης, Μαλαματίνας, Μουτζούρης 4, Ντουζένης, Λαγός 23 (3)

Θησέας Παναγιούδας – Παγγεραγωτικός 75-76

Ματς για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Θησέα και Παγγεραγωτικό, με νικήτρια στο τέλος, την ομάδα της Γέρας. Παρά το γεγονός πως ο Θησέας βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους, με αντεπίθεση διαρκείας στο Β' Ημίχρονο κάλυψε τη διαφορά και έφτασε να διεκδικεί με αξιώσεις το ματς. Πρώτος σκόρερ για τον Θησέα ο Βλαστάρης με 20 πόντους, ενώ από τον Παγγεραγωτικό ο Ζάρρας με 35 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-19, 11-24, 21-18, 33-15
Διαιτητές: Λεβεντέλλης – Τσεκούρας
Θησέας (Γεώργαρος): Καραμανώλης 15 (4), Λυκαρδόπουλος 14, Καπιώτας 5 (1), Σίμου, Βλαστάρης 20 (1), Κολαράς 7 (1), Πιττός, Ταμβακέλλης 2, Γεώργαρος 12
Παγγεραγωτικός (Ανδριώτης): Ζάρρας 35, Τραντάλης 14, Καρυτσιανός 8 (2), Λιόλιος 14 (4), Χατζηγιάννης 5