Karekos728x90

Οδηγούν την κούρσα Αιολικός και Παλλεσβιακός

Η 8η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας στο μπάσκετ των ανδρών δεν περιελάμβανε εκπλήξεις, με τους πρωτοπόρους να συνεχίζουν νικηφόρα. Είχε όμως αρκετά ματς που κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά ή στο καλάθι, καθιστώντας έτσι αρκετά ενδιαφέρουσα στο σύνολό της την αγωνιστική δράση στα γήπεδα της Λέσβου.

Στον 1ο Όμιλο, ο Παλλεσβιακός τα βρήκε σκούρα στο Πλωμάρι, φεύγοντας τελικά με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 44-47. Παρά τις απουσίες του, λόγω και της τιμωρίας του Γρηγόρη Ζεστού με δύο αγωνιστικές, ο Παπάδος Γέρας δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Θησέα Παναγιούδας (50-75), ενώ ο Αίολος Μυτιλήνης πέρασε ένα ξεκούραστο απόγευμα, νικώντας τον ουραγό πλην όμως φιλότιμο Αχιλλέα Πέτρας με 83-50.

Στο 2ο Όμιλο, ο Αιολικός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Αστέρα Νίκης με 39-73, παραμένοντας οδηγός της βαθμολογικής κούρσας. Από κοντά ακολουθεί ο Αρίωνας Μυτιλήνης, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Αρισβαίου Καλλονής με 59-37. Σπουδαίο ματς έγινε ωστόσο μεταξύ των δύο "αδύναμων" του ομίλου, εκεί όπου η Ολυμπιάδα Μήθυμνας πανηγύρισε σημαντική νίκη γοήτρου επί του ΑΟ Μυτιλήνης με 65-68.

Τα Φύλλα Αγώνων

1ος Όμιλος

ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ - ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 44-47
Διαιτητές: Λεβεντέλλης - Λαμπρέλλης
Ημιχρόνο: 22-23
Δεκάλεπτα: 14-13, 8-10, 8-17, 14-7
ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Λούπος): Καρτσέλας 7(1), Χατζηλάρη 4, Ρωμυλιώτης 8(2), Ευαγγελινέλλης 3(1), Γαρμπιδάκης 15, Σολωμός 3, Ρεβύθης 2, Λούπος 2, Σπαχιού, Αρώνης, Μύταρος, Φωτεινός
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Ζειμπέκης 4, Ελευθερίου 3, Διόλατζης 2, Κλούρας 9, Βέτσος 8, Βαξεβάνης 13(2), Σχοινάκης 8, Τζιόλας

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ 83-50
Διαιτητές: Τσεκούρας - Χατζηκώστας
Ημιχρόνο: 34-22
Δεκάλεπτα: 12-12, 22-10, 22-8, 27-20
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Γιαννίκος): Δουκάκης 19(5), Λούκος 2, Καμινάρης 2, Ράχης 8, Μαραθωγιάννης 6, Ελντελένσι 14(2), Μισαηλίδης 22(1), Αλεξίου 2, Χασαπάκης 6, Καραμανώλης 2
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΑΣ (Καλαιτζής): Καραβασίλης 9, Χαραλαμπίδης 12(2), Μουτάφης 11(1), Φραντζής 7, Κολοβός 6 Π., Κολοβός Χ. 1, Παυλίδης 2, Βεσέλι 2, Παπαχρήστος, Κουτσουκτώνης

ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ – ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 50-75
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Χατζηνικολάου
Ημιχρόνο: 19-36
Δεκάλεπτα: 6-18, 13-18, 18-17, 13-22
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ (Μπρούζας): Βουλάς 13, Ταμβάκης 9, Αφεντούλης 4, Καραλούδας 15(4), Ανδρακάκος 5(1), Τσαμουράς 2, Παπακωνσταντίνου 2
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Σταμούλης 16(4), Ζεστός Ι. 19(3), Ταμβακέλλης 6, Μποζουτσίδης 17(3), Χριστοδούλου 12, Μαυρογιαννάκης 2, Τσολάκης, Συναχείρης 3(1)

2ος Όμιλος

ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ 65-68
Διαιτητές: Σαλαβός - Κωστακέλλη
Ημιχρόνο: 24-33
Δεκάλεπτα: 9-19, 15-14, 15-9, 18-15
ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Προκοπίου): Κοπάνου 17(3), Παπαναστασίου 11, Παρασχόπουλος 2, Νέστωρας 15(1), Κούκος 7, Κατσιάμπας 2, Χειμάριος 4(1), Μάρτης 2, Καλυβιανάκης 5, Βλάχος
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Παντελής Θ. 16, Κατουσέλλης 7, Ξανθόπουλος 9, Τσαπώνης 3, Τζανετέας 16, Κατσάνης 3, Παντελής Π. 5, Καραγιάννης 7, Καραντώνης 2

ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 59-37
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. - Ζηρόπουλος
Ημιχρόνο: 34-14
Δεκάλεπτα: 17-8, 17-6, 6-16, 19-7
ΑΡΙΩΝ (Μάγειρας): Μπουρούς 14, Νιάνιος 4, Καραντανέλλης 7(1), Οικονόμου 5, Παούρης 8, Κούκουρας 6(1), Καλλίτσας 8(1), Γκορόγιας 7(1), Καθιώτης, Μουλαρογιάννης, Καραχάλιας
ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ (Βαβαλέρος): Κοσμάς 20(1), Παπαναστασίου 1, Τρύπατζης 6, Σίμος 3, Μακρής 5, Πάσχος 1, Αποστόλης 1, Ελευθερίου, Ξεντές, Δήμου

ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 39-73
Διαιτητές: Μαριγλή - Ζηρόπουλος
Ημιχρόνο: 19-34
Δεκάλεπτα: 11-22, 8-12, 8-17, 12-22
ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ (Τσακαλάκης): Μαυρίδης 15, Περουλάκης 6(1), Βουτσής 7(1), Κελεμένης 7, Θεοδωρίδης 3(1), Χατζησάββας 1, Λεωνής
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Αλμπάνης): Χατζούδης 7(1), Λυκαρδόπουλος 15(2), Γάνιαρης 5(1), Τζουραμάνης 12(1), Σίσκας 6, Χατζηγιαννάκης 5, Ιωαννίδης 12(2), Ιορδάνους 4, Σκαφίδας 3(1), Χατζούδης 2, Χορέβας 2, Διαμαντής

Δείτε τις ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ σε 1ο και 2ο ΌΜΙΛΟ

Karekos728x90