Προβάδισμα Παπάδου Γέρας και Παλλεσβιακού

07/05/2018 - 14:44 Τελευταία τροποποίηση στις 07/05/2018 - 15:03

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι ημιτελικοί του πρωταθλήματος στην Α' Κατηγορία ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου των ανδρών, με τον Παπάδο Γέρας και τον Παλλεσβιακό να κάνουν το 1-0 στις σειρές κόντρα σε Αιολικό και Αίολο Μυτιλήνης.

Ο Παπάδος επικράτησε με 63-48 του Αιολικού, δείχνοντας από το πρώτο ημίχρονο τις διαθέσεις του, όταν προηγήθηκε με +10 στο τέλος του δεύτερου 10λεπτου, αυξάνοντας το προβάδισμα του και στην τρίτη περίοδο (+15). Γιάννης (17π) και Γρηγόρης (11π) Ζεστός οδήγησαν την ομάδα της Γέρας στη νίκη, συνεπικουρούμενοι από τους Παπαθανασίου (10π) και Τσαπώνη (7π). Για τον Αιολικό του Γκούμα προσπάθησαν οι Ιωαννίδης (14π) και Κούκουρας (14π), μαζί με τον Σωτηρόπουλο (9π) και παρότι πλησίασαν δύο φορές στο -7, η δεύτερη 5 λεπτά πριν το τέλος, δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει τελικά στον Παλλεσβιακό. Η ομάδα του Χρυσουλάκη μπήκε πολύ ορεξάτη στο παρκέ, πήρε διαφορά 7 πόντων στο πρώτο 10λεπτο και έφτασε να προηγηθεί και με +20 στο ημίχρονο. Ο Αίολος ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά, η οποία όμως πολύ μεγάλη για να «ψαλιδιστεί» εξ' ολοκλήρου. Στη λήξη, ο «Παλλέ» επικράτησε με 73-69 και σίγουρα οι δύο ομάδες θα έχουν πολλά να... λύσουν στο δεύτερο ματς της σειράς.