Επέστρεψε από το -19, αλλά τον «σκότωσε» ο Σίσιου!

25/06/2022 - 20:02 Τελευταία τροποποίηση στις 26/06/2022 - 12:46

Ο Αιολικός ήθελε τη νίκη κόντρα στην ΕΑ Καλύμνου, που θα του εξασφάλιζε την άνοδο στη Γ’ Εθνική, ωστόσο η επιθετική δυστοκία των παικτών των Γκούμα-Αλμπάνη στο 2ο και 3ο 10λεπτο έφερε με την πλάτη στον τοίχο την ομάδα της Μυτιλήνης, χάνοντας τελικά με 49-56.

Παρά την υπερπροσπάθεια των Μυτιληνιών στο 4ο 10λεπτο, όταν κατόρθωσαν χάρη στην άμυνα ζώνης να επιστρέψουν από το -19, φτάνοντας το ματς στον πόντο, η νίκη δεν ήρθε, αφού στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Γιαννούλης είχε 1/5 βολές και από την άλλη ο Σίσιου δύο εύστοχα τρίποντα.

Η ΕΑ Καλύμνου, χωρίς να είναι καλύτερη ομάδα, αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη παίρνοντας τη νίκη, αφού έπαιξε πιο ορθολογικό μπάσκετ στην 1η και στην 3η περίοδο, όταν παρά τη σκληρή του άμυνα ο Αιολικός, κρατώντας στους 2 πόντους επί 6 λεπτά την αντίπαλο του στο ξεκίνημα του τρίτου 10λέπτου, αδυνατούσε να βρει σκορ με συνεχόμενες κακές επιθέσεις και ιδιαίτερα μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια, μένοντας ακόμα και στο -19 (22-41).

Στο 4ο 10λεπτο ωστόσο, ένα γρήγορο 10-0 υπέρ του Αιολικού έβαλε ξανά στο ματς τους «κυανόλευκους», φτάνοντας μια ανάσα από την ολική ανατροπή (48-49) στο τελευταίο δίλεπτο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντουζίδη. Οι χαμένες βολές του Γιαννούλη, όμως, αλλά και η απελπιστική αστοχία του Γιαννουζάκου στέρησαν από τον Αιολικό μια τεράστια νίκη-ανατροπή.

Πλέον, η ομάδα της Μυτιλήνης θα πρέπει να κερδίσει αύριο τον Πανναξιακό, ώστε να είναι σίγουρα στην πρώτη δυάδα. Σε περίπτωση νίκης μάλιστα του ΝΟ Θυμιανών επί της ΕΑ Καλύμνου, η ομάδα της Μυτιλήνης Θα τερματίσει πρώτη με δίκη της νίκη.

Μεσα σε όλα αυτά βέβαια, άπαντες περιμένουν επιπλέον τα ευχάριστα νέα από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης για το δεύτερο προνομιούχο εισιτήριο της ανόδου.

Συγχαρητήρια στην ομάδα για την κατάθεση ψυχής που έκανε στο παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου του Μετς, αλλά και στην υποστήριξη των φίλων της στην Αθήνα.