Ισοφάρισε ο Αίολος, στον 5ο τελικό κρίνεται ο τίτλος

25/05/2023 - 11:36 Τελευταία τροποποίηση στις 25/05/2023 - 20:53

Ο Αίολος ισοφάρισε τη σειρά 2-2 μετά τη νίκη του χθες 24/5 απέναντι στην Αθλητική Λέσχη 48-55 όπως και στον προηγούμενο αγώνα, με τον τίτλο πλέον να κρίνεται στον 5ο τελικό.

Η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά το 2-0 υπέρ του αντιπάλου της, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και πλέον οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν τον τίτλο στον τελευταίο τελικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο 27 Μαϊου στις 8 και μισή το βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης.

Μπροστά σε ένθερμο κοινό, στη χθεσινή αναμέτρηση οι δύο ομάδες έδειξαν αποφασισμένες για τη νίκη, βγάζοντας πάθος και ψυχή στο παρκέ. Δυναμικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που ήταν αρκετά εύστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο και την Αθλητική Λέσχη να προηγείται 18-15. Στην δεύτερη περίοδο ο Αίολος έτρεξε ένα σερί 12-0 προς το τέλος κλείνοντας το ημίχρονο στο 21-29.

Ο Αίολος στην έναρξη της τρίτης περιόδου προχώρησε από εκεί που σταμάτησε φτάνοντας μέχρι +13, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη να περνάει στην αντεπίθεση, οδηγώντας την αναμέτρηση στην κόψη του ξυραφιού 36-38. Στο τελευταίο μέρος ο Αίολος διατήρησε σταθερά το προβάδισμα παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα 48-55.