Μπάσκετ:Ιστορικός αγώνας με πρωταθλήτρια την Αθλητική Λέσχη!

28/05/2023 - 19:55 Τελευταία τροποποίηση στις 29/05/2023 - 16:21

Ένας τελικός που θα μείνει στην ιστορία του Λεσβιακού μπάσκετ διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης το βράδυ του Σαββάτου 27/5 ανάμεσα στην Αθλητική Λέσχη που στέφθηκε πρωταθλήτρια και τον Αίολο, κερδίζοντας στην παράταση 69-70.

Οι φίλαθλοι που γέμισαν ασφυκτικά για άλλη μια φορά το γήπεδο, θα θυμούνται για πολλά χρόνια τον 5ο τελικό του ανδρικού πρωταθλήματος, με τον πρωταθλητή να κρίνεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης. Η Αθλητική Λέσχη στην πρώτη της συμμετοχή στο ανδρικό πρωτάθλημα, κατάφερε μετά από ένα "χιτσκοκικό" φινάλε, να σηκώσει το τρόπαιο, με όλους τους παίκτες, το τεχνικό επιτελείο και τους φίλους της ομάδας να πανηγυρίζουν μετά τη λήξη σαν μικρά παιδιά. Ο Γιάννης Ζεστός με καλάθι πριν την εκπνοή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 69-70 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Καθοριστική η συμβολή και του Αντώνη Καλιμανά, ο οποίος "μάτωσε" την αντίπαλη ομάδα από την γραμμή των 6,75, χάνοντας στο τέλος όλοι τον λογαριασμό στα τρίποντα που πέτυχε.

Δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη στο πρώτο δεκάλεπτο που ζάλισε τον αντίπαλο της με σχεδόν 100% επιτυχία στα σουτ από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας έτσι τη διαφορά στο +18, 6-24. Ο Αίολος έδειχνε ανήμπορος να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου και στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο στο 19-33, ωστόσο ακόμη τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Σταδιακά το σύνολο του Θοδωρή Γιαννίκου ανέβασε την απόδοση του μειώνοντας την απόσταση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 35-44, ενώ στο ξεκίνημα του τελευταίου μέρους έφτασε στην ισοφάριση 44-44. Τα τελευταία 7 λεπτά ήταν δραματικά, με τις δύο ομάδες να παίρνουν το προβάδισμα εναλλάξ, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Μισαηλίδης δεν κατάφερε να ευστοχήσει και να χαρίσει το τρόπαιο στον Αίολο, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 59-59.

Στον έξτρα χρόνο, οι ομάδες συνέχισαν να δίνουν σκληρή μάχη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κορυφώνοντας την αγωνία. Στα 16 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση, ο Σταμούλης έβαλε μπροστά την ομάδα του 67-68, όμως στα 7'' ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε φάουλ, με τον Μισαηλίδη να είναι εύστοχος από την γραμμή των βολών, προσπερνώντας ξανά ο Αίολος 69-68. Στην τελευταία επίθεση ο Γιάννης Ζεστός το πήρε πάνω του και ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη στέρησε από την αντίπαλη ομάδα τον τίτλο.