Ηττήθηκε και στον Πειραιά ο Αιολικός

30/10/2022 - 19:11 Τελευταία τροποποίηση στις 30/10/2022 - 19:40

Τέταρτη διαδοχική ήττα για τον Αιολικό που δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα ούτε στον Πειραιά κόντρα στον Φοίνικα, σε ένα παιχνίδι που πλήρωσε ξανά τα δικά του λάθη.

Για την τέταρτη αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής, η ομάδα του Πειραιά πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα σε βάρος του Αιολικού με δέκα πόντους διαφορά και συγκεκριμένα 85-75. Οι οικοδεσπότες είχαν το προβάδισμα ξανά στον πίνακα του σκορ, ενώ μάλιστα στο 17ο λεπτό προηγήθηκαν διψήφια διαφορά με 41-32. Ωστόσο, με μια μίνι αντεπίθεση μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, ο Αιολικός επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 44-38, όμως οι Πειραιώτες άγγιξαν και πάλι τη ζώνη του +10 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Στη συνέχεια ο Αιολικός πλησίασε δύο φορές στους 7 πόντους, πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Φοίνικας κράτησε σταθερά το προβάδισμα και κατέκτησε την νίκη.

Ο Αιολικός σε ακόμη ένα παιχνίδι μέτρησε αρκετά λάθη, αγωνίστηκε χωρίς πάθος και ψυχή κόντρα σε μια ομάδα που δεν ήταν καλύτερη από αυτόν και ενώ βελτιώθηκε στο επιθετικό μέρος, η άμυνα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.Την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί ο πολύ δύσκολος αγώνας στη Μυτιλήνη με την πρωτοπόρο Δάφνη.