Καλός για ένα ημίχρονο, άφαντος στο δεύτερο

22/01/2023 - 16:05 Τελευταία τροποποίηση στις 22/01/2023 - 16:49

Βαριά ήττα γνώρισε ο Αιολικός στην έδρας της Νίκης Αμαρουσίου με 80-55 για την 14η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Το πρώτο πολύ καλό ημίχρονο πήγε στράφι, με τους Μυτιληνιούς στο δεύτερο μέρος να μην μπαίνουν ποτέ στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στον πόντο 15-14, όπως και το ημίχρονο 29-28 με τον Αιολικό μάλιστα να διατηρεί το προβάδισμα ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι έχασε με τραυματισμό από το ξεκίνημα τον Καμινέλλη.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους στα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου να χτίζουν διαφορά +25 έχοντας μεγάλη ευστοχία στα μακρινά σουτ και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων που παρέμεναν θεατές, ολοκληρώνοντας στο 59-36, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας.

Στα θετικά για τον Αιολικό η αγωνιστική παρουσία των Πελίγκου και Βαλιώτη οι οποίοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Τα δεκάλεπτα:

15-14, 29-28, 59-36, 80-55

Νίκη Αμαρουσίου: Γεωργακόπουλος 12, Κυπριτζόγλου 8, Κοκορέλλης 9, Αλεφαντίνος, Τσάτσος 2, Γιακάϊ 7, Δέλλιος 6, Παπαδημητρίου 6, Κόλτσας 11, Μακρογιαννάκης 1, Θεοδοσίου 18

Αιολικός: Κομνηνός 4, Ντουζίδης 6, Τασιολάμπρος, Καμινέλλης, Δεκαβάλας 2, Νικολακόπουλος 5, Βαλώτης 10, Πελίγκος 12, Παουλεάνου, Τσιόγκας 16