Κυρίαρχος ο Αιολικός απέναντι στον Φοίνικα Πειραιά

29/01/2023 - 20:29 Τελευταία τροποποίηση στις 22/02/2023 - 10:53

Ο Αιολικός κυριάρχησε στην κρίσιμη αναμέτρηση με τον Φοίνικα Πειραιά και πανηγύρισε μεγάλη νίκη με +20 και τελικό αποτέλεσμα 77-57.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο κλείνοντας στο 24-14, όμως στην δεύτερη περίοδο δεν υπήρξε ανάλογη απόδοση, ολοκληρώνοντας ωστόσο το ημίχρονο ξανά μπροστά στο σκορ 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με άμυνα για σεμινάριο οι Μυτιληνιοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 και στην τελευταία περίοδο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ολοκληρώνοντας τον αγώνα στο 77-57, καλύπτοντας έτσι και τη διαφορά του πρώτου αγώνα που ήταν στους δέκα πόντους.

Οι "κυανόλευκοι" με συλλογική προσπάθεια, και σταθερή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έφτασαν σε μια άνετη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο με τον ίδιο στόχο. Καλή αγωνιστική παρουσία από όλους τους παίκτες και τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα Πελίγκο και Βαλιώτη που δείχνουν ότι "δένουν" όλο και περισσότερο με την ομάδα.