Όχι δάκρυα, μόνο υπερηφάνεια γι' αυτήν την ομάδα

23/04/2023 - 17:35 Τελευταία τροποποίηση στις 24/04/2023 - 00:59

Ο Αιολικός το πάλεψε σκληρά μέχρι το τέλος παρά τις όποιες αντιξοότητες κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου, όμως δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη 80-70 και υποβιβάστηκε από τη Γ Εθνική.

Οι "κυανόλευκοι" είχαν τον έλεγχο τον αγώνα μέχρι ενός σημείου, όμως η διαιτησία φαίνεται πως είχε άλλη άποψη, με αντίθετα σφυρίγματα σε κρίσιμα σημεία και ιδιαίτερα σε δύο περιπτώσεις φάουλ σε βάρος του Τσιόγκα στη ρακέτα με το σκορ στο 64-60.

Η ομάδα της Μυτιλήνης παρά την μεγάλη ταλαιπωρία που υπέστη σχετικά με το ταξίδι της από τη βάση της στην πρωτεύουσα όλες αυτές τις ημέρες, μπήκε πολύ δυναμικά στο γήπεδο και προηγήθηκε στο ημίχρονο 39-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι γηπεδούχοι έχοντας και το πλεονέκτημα της έδρας αντέδρασαν, πήραν κεφάλι στο σκορ και διατήρησαν την διαφορά μέχρι το τελικό σφύριγμα του αγώνα. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0 στη συνολική σειρά των αγώνων και ανανέωσαν το ραντεβού τους στην κατηγορία, ενώ αντιθέτως οι νησιώτες μετά την μεγάλη άνοδο για πρώτη φορά στη Γ Εθνική, επιστρέφουν στην Α κατηγορία Λέσβου.

Παρά τον υποβιβασμό, αυτή τη ομάδα αξίζει μόνο το χειροκρότημα για την τεράστια προσπάθεια της διοίκησης, του τεχνικού επιτελείου και φυσικά των παικτών. Το άδικο φετινό σύστημα των play outs, στέρησε από τον Αιολικό την παραμονή που αν αγωνιζόταν άλλη χρονιά στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής θα είχε κλειδώσει από πολύ νωρίς.

Τα δεκάλεπτα:

23-21, 39-43, 62-59, 80-70

Νίκη Αμαρουσίου (Ασημακόπουλος, Αναστασίου): Πετρίδης, Χατζηχαραλάμπους, Γεωργακόπουλος 19 (4), Κυπριτζόγλου 10 (2), Κοκορέλης 16, Τσέκενης 2, Αλεφαντινός, Τσιάτσιος, Δέλλιος 12, Ζαφειρόπουλος, Παπαδημητρίου 5, Θεοδοσίου 16 (3)

Αιολικός (Γκούμας, Κασαπίδης): Κομνηνός, Ντουζίδης 2, Τσουλφίδης, Καμινέλης 11 (1), Δεκαβάλας 2, Νικολακόπουλος 19, Βαλιώτης 13 (1), Πελίγκος 10, Τσιόγκας 12