Στον τελικό ο Παπάδος Γέρας

24/09/2015 - 09:04

Με τους Γεραγώτες να αναδεικνύονται νικητές στον πρώτο ημιτελικό, έγινε γνωστός ο πρώτος εκ των δύο φιναλίστ του Κυπέλλου Λέσβου "Γ. Καρέκος", μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης.

Η ομάδα του Γιάννη Ζεστού έφτασε στη νίκη εκμεταλλευόμενη το καλό της πρώτο 10λεπτο, όταν προηγήθηκε με 21-12 και έβαλε έτσι τις βάσεις για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα., με τελικό σκορ 58-51. Από τον Παπάδο τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα οι Γ. Ζεστός (16π), Γρ. Ζεστός (12π) και Χριστοδούλου (13π), ενώ από πλευράς Αιολικού σε ανάλογα νούμερα κινήθηκε ο Τσακαλάκης (19π). Οι παίκτες του Στρατή Αλμπάνη έκαναν μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατόρθωσαν να αποφύγουν την ήττα κόντρα σε έναν αντίπαλο έμπειρο και πολυνίκη τα τελευταία χρόνια.

Ο έτερος ημιτελικός ανάμεσα σε Αίολο Μυτιλήνης και Παλλεσβιακό είναι προγραμματισμένος να πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (25/9), με ώρα έναρξης τις 20:30 και διαιτητές την Ελένη ΜΑριγλή και τον Νεκτάριο Ζηρόπουλο.