Στον τελικό ο Παλλεσβιακός!

26/09/2015 - 22:19 Τελευταία τροποποίηση στις 26/09/2015 - 22:29

Στον τελικό του Κυπέλλου Λέσβου "Γεώργιος Καρέκος", όπου θα αντιμετωπίσει τον Παπάδο Γέρας, προκρίθηκε ο Παλλεσβιακός, επικρατώντας του Αίολου Μυτιλήνης στο δεύτερο ημιτελικό με σκορ 54-37.

Η ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, καταθέτοντας την εμπειρία στο παρκέ της Νεάπολης. Ο "Παλλέ" προηγήθηκε στο ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων (29-19), την οποία διεύρυνε στο τρίτο 10λεπτο (43-27). Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με το τελικό σκορ να είναι 54-37 υπέρ του Παλλεσβιακού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά και του αγώνα, αναδείχθηκε ο Μουτάφης (14π), ενώ σε διψήφια νούμερα κινήθηκε και ο Διόλατζης (10π). Από τον Αίολο του Θοδωρή Γιαννίκου, που έκανε την υπέρβαση φτάνοντας στο Final-4 του θεσμού, ξεχώρισαν οι Δουκάκης (11π) και Μισαηλίδης (9π).

Σημειώνεται ότι ο αγώνας επρόκειτο να διεξαχθεί χθες το απόγευμα, όμως αναβλήθηκε λόγω βραχυκυκλώματος στον ηλεκτρολογικό πίνακα του Κλειστού Νεάπολης και μεταφέρθηκε από την ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου για σήμερα το μεσημέρι. Ο Παλλεσβιακός βέβαια, με ελάχιστη ξεκούραση, καλείται αύριο το απόγευμα (19:45) να αντιμετωπίσει στον τελικό του Κυπέλλου Λέσβου "Γεώργιος Καρέκος" τον Παπάδο Γέρας. Τον τελικό θα διευθύνουν οι Παναγιώτης Σωτηρχέλλης και Νίκη Χατζηαργυρίου.