Βασιλιάς ο Παπάδος Γέρας! [pics]

27/09/2015 - 22:57 Τελευταία τροποποίηση στις 27/09/2015 - 23:46

Ο Παπάδος Γέρας κατέκτησε το έβδομο Κύπελλο Λέσβου "Γεώργιος Καρέκος" τα τελευταία οκτώ χρόνια, επικρατώντας απόψε του Παλλεσβιακού στον τελικό που διεξήχθη στο Κλειστό της Νεάπολης! Η ομάδα του Βασίλη Ανδριώτη διατήρησε έτσι τα σκήπτρα της, έχοντας δημιουργήσει την τελευταία δεκαετία μια πραγματική αυτοκρατορία...

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Γεραγώτες να είναι εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας από την πρώτη περίοδο ένα προβάδισμα 11 πόντων (12-23). Ο Παπάδος διεύρυνε τη διαφορά, προηγούμενος στο ημίχρονο με 22-39! Ο Παλλεσβιακός προσπάθησε να μειώσει, "ψαλιδίζοντας" το προβάδισμα της ομάδας της Γέρας, που ωστόσο στέφθηκε κυπελλούχος Λέσβου για τη σεζόν 2015-16, επικρατώντας στο τέλος με 52-62.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά και του αγώνα, ήταν ο Γιάννης Ζεστός (24π), ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Γρηγόρης Ζεστός (20π). Από τον Παλλεσβιακό του Γιάννη Χρυσουλάκη, σε διψήφια νούμερα κινήθηκαν οι Σχοινάκης (12π) και Παναγιωτίδης (10π).

Μετη λήξη του αγώνα, ο Πρόεδρος της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου Δημήτρης Κουκουνιάς απένειμε το τρόπαιο στους αθλητές του Παπάδου Γέρας, συγχαίροντάς τους για την επιτυχία τους.