Κυπελλούχος Λέσβου ο Αιολικός

15/12/2022 - 11:02 Τελευταία τροποποίηση στις 15/12/2022 - 16:07

Στην κατάκτηση του δεύτερου κυπέλλου Λέσβου "Γ.Καρέκος" έφτασε το βράδυ της Τετάρτης 14/12 ο Αιολικός, κερδίζοντας στον τελικό τον Αίολο με 41-65.

Ο Γιώργος Γκούμας προχώρησε σε βαθύ rotation ενόψει και του κρίσιμου αγώνα με τον Μανδραϊκό, με τον Αίολο μέχρι την τρίτη περίοδο να παραμένει έως ένα σημείο ανταγωνιστικός, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο κατέρρευσε με αποτέλεσμα να εκτοξευτεί η διαφορά στο +24.

Το πρώτο δεκάλεπτο ο Αιολικός προηγήθηκε 10-13, ενώ στη δεύτερη περίοδο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό 15-25. Η τρίτη περίοδος σημαδεύτηκε από τα πολλά φάουλ εκατέρωθεν, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Αίολος μειώνοντας τη διαφορά με γκολ φάουλ στο -4, όμως μέχρι την ολοκλήρωση Αιολικός κατάφερε να φτάσει στο 32-45. Στο τελευταίο μέρος, ο Αίολος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο του, ο οποίος με πιο καθαρό μυαλό έφτασε σε μια εύκολη νίκη με τελικό σκορ 41-65.

Να σημειωθεί ότι την απονομή του τίτλου στον κυπελλούχο Αιολικό έκανε ο Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου κ. Κωνσταντίνος Μουτζούρης.