Επέστρεψε στο θρόνο της!

11/09/2010 - 21:45 Τελευταία τροποποίηση στις 01/03/2011 - 14:40

Η Γέρα αναδείχθηκε Κυπελλούχος Λέσβου για την αγωνιστική περίοδο 2010-11, επικρατώντας άνετα στον τελικό του Παλλεσβιακού με το ευρύ 45-80. Η ομάδα του Γιώργου Κατσίνη ήταν εξ' αρχής το αδιαμφισβήτητο φαβορί για τον τίτλο και φρόντισε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά αυτά από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της συνάντησης.

Ο τελικός του Κυπέλλου Λέσβου "Γεώργιος Καρέκος" πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, παρουσία ωστόσο λιγοστών φιλάθλων. Η ομάδα της Γέρας παρατάχθηκε με τους νεοφερμένους Θεοδόση Χολέβα και Παντελή Σαρήμπαλη, οι οποίοι σε έδωσαν από το ξεκίνημα σύνθημα νίκης για την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου. Στο ματς αγωνίστηκαν επίσης και οι νεοαποκτηθέντες Ράμμος και Χριστοδούλου, όπως επίσης και ο Γρηγόρης Ζεστός, για τον οποίο ο Πρόεδρος Βασίλής Ανδριώτης κάνει μεγάλες προσπάθειες ώστε να τον φέρει με απόσπαση στο νησί της Λέσβου. Από τον τελικό απουσίασε ο Γιάννης Ζεστός, που βρίσκεται εκτός Ελλάδας και επιστρέφει στις προπονήσεις από τη Δευτέρα.

Οι παίκτες του Γιώργου Κατσίνη μπήκαν αποφασισμένοι στο Κλειστό της Νεάπολης, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (14-18). Στη 2η περίοδο, η Γέρα ήταν καταιγιστική στην επίθεση και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, εκτόξευσε τη διαφορά στο +20, κλείνοντας το ημίχρονο με double σκορ (20-40) και βάζοντας τέλος στα όποια όνειρα έτρεφε η νεανική, πλην όμως αξιόμαχη ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου.

Το Β' ημίχρονο ήταν καθαρά διαδικαστικής σημασίας με τη Γέρα να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με διαφορά 30 πόντων (29-59). Το τελικό σκορ 45-80 αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Παντελή Σαρήμπαλη, που πέτυχε 22 πόντους με τρία τρίποντα, αλλά και τον Θεοδόση Χολέβα, που επιβεβαίωσε με την πρώτη του εμφάνιση πως πρόκειται για ένα χαρισματικό σκόρερ, πετυχαίνοντας 19 πόντους, επίσης με τρία τρίποντα.

Ο Γιώργος Κατσίνης έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση και την αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών του. Από την άλλη μεριά, ο Θοδωρής Γιαννίκος πήρε τα εύσημα για το νεανικό -κατά βάση- σύνολο που παρουσίασε ο Παλλεσβιακός, ο οποίος είναι βεβαιο πως θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ - ΓΕΡΑ 45-80 (20-40)

Δεκάλεπτα: 14-18, 6-22, 9-19, 16-21

Διαιτητές: Σαλαβός - Καπελή

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Γιαννίκος): Ζυγούκης 2, Κομνηνός 8 (2), Σταμούλης 11 (2), Αναστασίου 2, Στεφάνογλου 3 (1), Παναγιωτίδης 4, Χρυσουλάκης 2, Σουσαμλής 2, Γιαλαμάς 1, Λαμπρινάκος 10, Απαλίδης, Ιατρού

ΓΕΡΑ (Κατσίνης): Κακαγιάννης 11, Σαρήμπαλης 22 (3), Χριστοδούλου 4, Ματζουράνης 10, Χολέβας 14 (3), Γρ.Ζεστός 9, Χατζηντάνος 3, Μιτζίκης 2, Ιορδάνου, Βολικάκης, Ράμμος, Βούλγαρης