Ασημένιος Μαγδανής!

18/09/2011 - 16:48 Τελευταία τροποποίηση στις 18/09/2011 - 17:03

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Πλόντβιβ στη Βουλγαρία ο Λημνιός Παναγιώτης Μαγδανής, μαζί με τον συναθλητή του Λευτέρη Κόνσολα στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών.

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό τελικό, οι δύο Έλληνες πρωταθλητές τα έδωσαν όλα, καταθέτοντας κάθε ικμάδα των δυνάμεών τους, αλλά έμειναν τελικά στη 2η θέση (με χρόνο 6:31.84) πίσω από τους Ιταλούς Λορέντσο Μπερτίνι και Ελία Λουίνι (6:28.83). Το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Πορτογάλοι Πέδρο Φράγκα και Νούνο Μεντές (6:34.08).

Αυτή ήταν μια ακόμα μεγάλη επιτυχία τόσο για τον πρωταθλητή του Ναυτικού Ομίλου Λήμνου, όσο και για την ελληνική κωπηλασία στο σύνολό της, η οποία διέπρεψε και στο Πλόντβιβ της Βουλγαρίας, σε ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση.