Επικράτησε ο Διαγόρας της Αναγέννησης

09/11/2010 - 11:33

Το Σάββατο,  με τις δύο εξ' αναβολής αναμετρήσεις της Α' Κατηγορίας συνεχίστηκε η δράση στα γήπεδα της Λέσβου, αφού λόγω των αυτοδιοικητικών εκλογών υπήρχε διακοπή στο πρωτάθλημα.

Στην Αγία Παρασκευή, ο Διαγόρας νίκησε με 1-0 την Αναγέννηση Γέρας και ανέβηκε έτσι στη 2η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με τον Ατρόμητο Αγ. Μαρίνας και μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Όλυμπο Αγιάσου στους 6 βαθμούς. Η ομάδα του Νίκου Μάτα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο κατάφερε με ένα γκολ του Νταή, στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, να πάρει το τρίποντο της νίκης.

Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά, άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο, θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν καρποφόρησαν.

Στο άλλο ματς της ημέρας, στο Μόλυβο, ο τοπικός Αρίωνας προηγήθηκε στο σκορ με τον Κ. Βουρσούκη, όμως ο Αετός Λουτρών κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στην επανάληψη, με γκολ του Μαρμαλέκα, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας. Ο αγώνας δεν είχε διεξαχθεί, μετά από απόφαση του διαιτητή, λόγω ενός θέματος που είχε προκύψει με την κατάσταση υγείας των ποδοσφαιριστών του Αρίωνα, με την ΕΠΣΛ να αποφασίζει τον εκ νέου ορισμό του το Σάββατο που μας πέρασε.