Νίκη - ανάσα για τη Θύελλα Πηγής

21/02/2011 - 13:04

Λειψή πραγματοποιήθηκε η 20η Αγωνιστική στην Α' Κατηγορία, αφού αναβλήθηκε ο αγώνας του πρωτοπόρου Ολύμπου Αγιάσου με τη Φίλια, λόγω ακαταλληλότητας του Γηπέδου στο Ίππειος από την καταρρακτώδη βροχή.

Στα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισαν οι νίκες του Ατρομήτου Αγ. Μαρίνας, του Διαγόρα Αγ. Παρασκευής και της Αναγέννησης Γέρας, με το σκηνικό στην κορυφή να παραμένει αναλλοίωτο. Σημαντικό τρίποντο βαθμών πήρε η Θύελλα Πηγής απέναντι στον Αστέρα Νίκης, ενώ βαθμολογικές ανάσες πήραν επίσης ο Αετός Λουτρών και ο Αιγέας Πλωμαρίου.

Τα Φύλλα Αγώνα της 20ης Αγωνιστικής

Θύελλα Πηγής-Αστέρας Νίκης 2-0

Σε ένα ματς που κρίθηκε με γκολ στο Β' Ημίχρονο, η Θύελλα Πηγής πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, ξεφεύγοντας προσωρινά από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Καλλιμαντζέρος, με τη Θύελλα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις αποβολές των Μπαράκη και Καρυδάκη, που άφησαν τον Αστέρα Νίκης με εννέα παίκτες.

Αιγέας Πλωμαρίου-Δόξα Πλαγιάς 3-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το τοπικό ντέρμπι ο Αιγέας, που νίκησε τη Δόξα Πλαγιάς στο Γήπεδο Πλωμαρίου με σκορ 3-0. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Γιαννίκος (2) και ο Γιαμουγιάννης.

Αετός Λουτρών-Αρίων Μήθυμνας 3-0

Καμία αντίσταση δεν προέβαλλε ο Αρίωνας στα Λουτρά κόντρα τον τοπικό Αετό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο Α' Ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Ελευθερίου, και Στρατή Κόκκινου (2). Πάντως, το ματς είχε πολλά νεύρα, αφού τέσσερις παίκτες δε γλίτωσαν τις αποβολές, με τους Δημ. Κόκκινος και Στρ. Κόκκινος να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια από πλευράς Αετού και τους Κουτσό, Ευαγγέλου να τους ακολουθούν από πλευράς Αρίωνα Μήθυμνας.

Προοδευτική Σκ. Καλλονής-Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας 1-6

Ένα ημίχρονο άντεξε η Προοδευτική απέναντι στον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας, που πέρασε με το ευρύ 1-6 τελικά από το Γήπεδο της Σκάλας. Καραμήτρος για την Προοδευτική και Ευαγγέλου για τον Ατρόμητο ήταν οι σκόρερ πριν την ανάπαυλα, όμως η ομάδα του Στρατή Μυρογιάννη σημείωσε ακόμα πέντε τέρματα στην επανάληψη με τους Ευαγγέλου (2), Κούτσα, Κ. Κουνιαρέλλη, Χριστοδούλου και Μπαντανάρα να βρίσκουν δίχτυα.

Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους-Αναγέννηση Γέρας 1-2

Δύσκολη νίκη πήρε η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά μέσα στο Κάτω Τρίτος επί του Αλκιβιάδη με σκορ 1-2. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο με 1-1, χάρη στα γκολ που σημείωσαν ο Ντράνος για τους γηπεδούχους και ο Χατζηκλειδαράς, για τους φιλοξενούμενους. Το γκολ της νίκης για την Αναγέννηση Γέρας σκόραρε ο Βλάμης. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Αλκιβιάδης, λόγω αποβολής του Κοντούλη.

Βύρων Μόριας-Διαγόρας Αγ. Παρασκευής 0-1

Με γκολ που πέτυχε ο Παναγιώτης Δελόλμας από το Α' Ημίχρονο, ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής επικράτησε του μαχητικού Βύρωνα στο Γήπεδο της Μόριας. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Νίκου Μάττα παρέμεινε σε τροχιά τίτλου, επιβεβαιώνοντας την καλή της αγωνιστική κατάσταση από την αρχή του πρωταθλήματος και ειδικότερα το τελευταίο διάστημα.