Μόνος πρώτος ο Όλυμπος!

27/02/2011 - 20:35 Τελευταία τροποποίηση στις 28/02/2011 - 11:39

Έστω και δύσκολα,ο Όλυμπος απέδρασε από το Πλωμάρι και ξέφυγε στη βαθμολογία τρεις ολόκληρους βαθμούς μπροστά από τον Ατρόμητο που έχασε από τη Γέρα που φαίνεται πως έχει βρει το κουμπί της ομαδας της Αγίας Μαρίνας, με δύο νίκες φέτος εις βάρος της! Ο Διαγόρας ξεπέρασε με τεσσάρα το εμπόδιο της προβληματικής τελευταία Προοδευτικής και η μάχη σε κορυφή και υποβιβασμό καλά κρατεί!

Αναγέννηση Γέρας- Ατρόμητος 1-0

Στην εκπνοή η Γέρα πήρε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο που τη διατηρεί στην πρώτη πεντάδα, κερδίζοντας για δεύτερη φορά φέτος τον Ατρόμητο! Ήρωας για τη Γέρα ο Χατζηκλειδαράς που εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο σφάλμα της άμυνας του Ατρομήτου και νίκησε το Σπετσιώτη! Ο Ατρόμητος είχε εξαρχής δύσκολο έργο απέναντι στα "μωρά" του Γαβαλά και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο, όταν έχασε μόλις στο 5' με αποβολή για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τακό, τον Πατέ. Να σημειώσουμε πως ο Ατρόμητος έχασε και πέναλτι στο πρώτο μέρος με τον Κυριάκο Κουνιαρέλλη.

Διαγόρας-Προοδευτική 4-0

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι ανάμεσα σε Διαγόρα και Προοδευτική. Ο Διαγόρας που ασχολήθηκε τελευταία με την αφαίρεση βαθμών που υπέστη, ξεπέρασε το σοκ και ξέσπασε με τέσσερα γκολ εις βάρος της προβληματικής τελευταία Προοδευτικής. Ο Στρατής Δελόλμας με δύο γκολ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη και οι Γκιάτα και Μελαχροινός διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δοξα Πλαγιάς-Όλυμπος 1-3

Για ένα ημίχρονο ο Όλυμπος τα είδε όλα κόντρα στη Δόξα, αλλά ο Χωματάς στην επανάληψη τον... ξελάσπωσε με δύο προσωπικά του τέρματα που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Παπαλόπουλου. Η Δόξα βρήκε δίχτυα με τον Καβαρνό, αλλά δεν έφτανε το τέρμα αυτό. Ο Λαλάς ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 1-3.

Φίλια-Αλκιβιάδης 1-2

Νίκη μετά από πολύ καιρό πήρε ο Αλκιβιάδης, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Φίλιας που πάλεψε αλλά δεν πήρε κάτι καλό από το παιχνίδι. Σταυρινός και Χ. Δάλλας έσπρωξαν την ομάδα του Κάτω Τρίτους προς τη νίκη, με τη Φίλια να σκοράρει με τον Μουστάκα.

ΑΕΜ-Βύρων 0-1

Ο Βαρνάς έλυσε το γρίφο του δυνατού παιχνιδιού ανάμεσα σε ΑΕΜ και Βύρωνα και χάρισε στους φιλοξενούμενους μία μεγάλη νίκη. Ο Βύρων ήταν πιο ουσιαστικός στην επανάληψη και παρά το ότι έχασε τον Κοκκινέλλη με κόκκινη, πήρε τη νίκη απέναντι στο συγκρότημα του Κουτρομπίλα.

Αρίων Μ.-Θύελλα Πηγής 1-4

Πήρε φόρα η Θύελλα του Θ. Παπαδημητρίου και μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον Αστέρα Νίκης, δείχνει πως βρίσκει τα πατήματά της ξανά στο γήπεδο. Ο Αρίονας στάθηκε όρθιος για ένα ημίχρονο όταν σκόραρε με το Βουρσούκη, αλλά στην επανάληψη κατέρρευσε και η Θύελλα με γκολ των Σταμούλη, Καραγιάννη και πρωταγωνιστή τον Καλλιμαμτζέρο που σκόραρε δις, πήρε τη μεγάλη νίκη.

Αστέρας Νίκης-Αιγέας 1-0

Ένα αυτογκόλ του Γιανουλέλλη από το πρώτο ημίχρονο, χάρισε τελικά τη νίκη στον Αστέρα Νίκης σε ένα ντέρμπι έτσι όπως εξελίχθηκε με τον μαχητικότατο ειδικά στις τελευταίες αγωνιστικές Αιγέα Πλωμαρίου. Ο Αστέρας μετά τον τελικό Κυπέλλου δείχνει ίσως σημάδια κόπωσης, αλλά δε δείχνει διατεθειμένος να παρατήσει την υπόθεση της τετράδας, παρά το ότι έχασε εδώ και δύο αγωνιστικές τη θέση του από τη Γέρα