Elia-thalassa

Πέρασε από την Μόρια ο Ατρόμητος

Φωτογραφία από τον αγώνα Κεραυνός Αφάλωνα-Ατρόμητος Ανεμώτιας

Πλούσιο θέαμα περιελάμβανε η 8η αγωνιστική της Α ΕΠΣΛ με σπουδαίες αναμετρήσεις και αρκετά γκολ. Ο Αρίων Μήθυμνας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα, ο Ατρόμητος πέρασε με σκορ 0-2 από τη Μόρια κόντρα στον Κεραυνό, η Φίλια πήρε μεγάλο τρίποντο 3-1 απέναντι στον Αιγέα, ο Αετός νίκησε 5-0 τον Οδ. Ελύτη, ενώ ισόπαλο 3-3 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Μεσότοπο και Όλυμπο.

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Ανεμώτιας με 0-2 απέναντι στον Κεραυνό. Το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο χωρίς την μεγάλη φάση, με τον Ατρόμητο να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος και να κερδίζει πέναλτι το οποίο αμφισβήτησε ο Κεραυνός στο 80' έπειτα από ανατροπή του Θεοφάνους από τον Λούκα, με τον Κριτσωτάκη να κάνει το 0-1, ενώ στο 83' ο Αθανασούλης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ατρόμητο ο οποίος πήρε το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα.

Την πρώτη νίκη κατέκτησε ο Αρίων ο οποίος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του. Η ομάδα του Γιώργου Κομνηνού άνοιξε λογαριασμό στο 33' με το σουτ του Μιχάλη Ανδριώτη και διπλασίασε δύο λεπτά μετά με τον Ζούζι. Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων ανέβασε την απόδοση του και βρήκε τον τρόπο προς τα δίχτυα με την απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Πλουμή, ωστόσο ο Αρίων κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και να κατακτήσει τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Χορταστικό θέαμα στο γήπεδο Μεσοτόπου με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν στο πρώτο ημίχρονο 5 γκολ. Ο Όλυμπος προηγήθηκε 0-2 μέχρι το 15΄ με τις εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι των Τόρρα και Βουργουτζή, με τους γηπεδούχους να μειώνουν λίγο αργότερα 1-2 με τον Χαρλεπά και να ισοφαρίζουν 2-2 με τον Κρασόπουλο στο 25'. Ο Τσαμπλάκος έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Αγιασώτες στο 42', όμως ο Χαρλεπάς ξανά στο 63' διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Μεγάλη νίκη για την Φίλια κόντρα στον Αιγέα ο οποίος ωστόσο αγωνίστηκε με αρκετές ελλείψεις. Η τοπική ομάδα στο πρώτο μέρος ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 2-0 με τα γκολ του Κώστα Τράγου και του Νικόλοφ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η ομάδα του Πλωμαρίου έκανε το 2-1 με τον Αγκόλι, όμως ο Κουνιάρης στο 90' κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του.

Το πρωί ο Αετός υποχρέωσε τον Οδυσσέα Ελύτη στην πρώτη του ήττα της σεζόν με 5-0. Επιθετικός μονόλογος με αρκετές χαμένες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν την λύση στο 45' από τα 11 βήματα μετά από ανατροπή του Σεφουλάϊ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχαλάκη, ενώ στο 0-0 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν δύο φορές κοντά στο γκολ με την μπάλα να μην τους κάνει το χατίρι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Καπταγιάννης τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βατού, με σουτ φωτοβολίδα με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αετός έκανε το 2-0 με τον Χρυσάφη στο 50', τρία λεπτά ο Καδής σημείωσε το 3-0, το 4-0 έγινε στο 70' από τον Παντελή Σπάρταλη με καταπλητκικό σουτ, με τον Χρυσάφη να κλείνει το σκορ στο 87' με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στα πρωινά παιχνίδια της Β κατηγορίας, ο Μακαρέας νίκησε 2-0 την ομάδα των Βασιλικών με τα γκολ στο δεύτερο μέρος του Κώστα Μέστρου και Σάββα Ρουμελιώτη, ενώ νικητής αναδείχθηκε και ο Αστέρας(Ορφέας) 3-0 απέναντι στον Αστέρα Νίκης γκολ που σημείωσαν οι Μαυρομιχαλάκης, Κόμβος και Φρατζόγλου.