Πρωταθλητής Λέσβου ο Αετός Λουτρών

17/04/2022 - 19:41 Τελευταία τροποποίηση στις 17/04/2022 - 20:16

Πρωταθλητής Λέσβου ο Αετός Λουτρών 2021-22

Νικητής με 4-0 αναδείχθηκε ο Αετός Λουτρών στον επαναληπτικό αγώνα μπαράζ απέναντι στον Κεραυνό Αγ. Δημητρίου κατακτώντας το πρωτάθλημα για τον Νομό Λέσβου.

Ο Αετός Λουτρών μπροστά στους φιλάθλους του που κατέκλυσαν τις κερκίδες παρά τον βροχερό καιρό, ήταν κυρίαρχος σε όλο το 90λεπτό χωρίς να επιτρέψει στον αντίπαλο του να απειλήσει την εστία του.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν στο 6ο λεπτό με τον γκολκίπερ του Κεραυνού να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Πετρουζέλλη, όπως και στο 20' με το σουτ του Καπταγιάννη. Τρία λεπτά αργότερα έπειτα από έξυπνη συνεργασία των παικτών του Αετού η μπάλα κατέληξε στον Τσομπανέλλη ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε το 1-0 και στο 28' ο ίδιος παίκτης με ωραίο σουτ διπλασίασε για την ομάδα του. Στο 38' ο Μιχαλάκης με πλασέ εντός περιοχής καθάρισε την υπόθεση νίκης γράφοντας το 3-0.

Στην επανάληψη παρέμεινε το ίδιο σκηνικό με τους νταμπλούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσουν κι άλλο το σκορ με τους Μιχαλάκη και Λαμπράκη να βγαίνουν τετ α τετ, ωστόσο να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, όπως και ο Αλαγιάννης με την κεφαλιά του να καταλήγει έξω από την αντίπαλη εστία. Ο μοναδική αξιόλογη προσπάθεια του Κεραυνού καταγράφηκε στο 70' με το Κουμπά να αποκρούει το σουτ του Ποντίκα και τον Χρυσάφη στο 90' να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

Φιναλίστ του τελικού Κεραυνός Αγ. Δημητρίου

Ο Αετός μετρά πλέον το 10ο πρωτάθλημα στην ιστορία του, ενώ στις 30 Απριλίου θα αγωνιστεί στη Λήμνο στο τελικό κυπέλλου κόντρα στον Ηρακλή Ατσικής.