Σκόνταψε στη Σκάλα, ο Όλυμπος!

02/04/2011 - 18:49 Τελευταία τροποποίηση στις 04/04/2011 - 18:40

Νέο ενδιαφέρον έδωσε στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας, η ισοπαλία του πρωτοπόρου Ολύμπου Αγιάσου μέσα στη Σκάλα Καλλονής επί της Προοδευτικής (2-2), αφού έδωσε τη δυνατότητα στο Διαγόρα Αγίας Παρασκευής να πλησιάσει στην 1η θέση, νικώντας τη Θύελλα Πηγής (4-1).

Σημαντική νίκη πέτυχε και ο Αστέρας Νίκης στη Θερμή, επί της Αναγέννησης Γέρας (2-1), ενώ την έκπληξη έκανε ο Αετός Λουτρών μέσα στην έδρα της ΑΕΜ (0-1). Στην Αγία Μαρίνα, ο Ατρόμητος πήρε το τρίποντο της νίκης απέναντι στο μαχητικό Αιγέα Πλωμαρίου (3-1), ενώ στο Κάτω Τρίτος, ο τοπικός Αλκιβιάδης επικράτησε του Βύρωνα Μόριας (2-0).

Τέλος, στο Πλωμάρι, η Δόξα Πλαγιάς πήρε τη νίκη απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας (3-2).

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Θύελλα Πηγής 4-1

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής απέναντι στη Θύελλα Πηγής, της οποίας επιβλήθηκε με 4-1. Η ομάδα του Νίκου Μάτα προηγήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Σάββα Παπαδημητρίου και πληροφορούμενη πως την ίδια ώρα ο Όλυμπος στραβοπατούσε στη Σκάλα Καλλονής, πέταγε φωτιές στην επανάληψη. Το δεύτερο γκολ του Διαγόρα πέτυχε ο Παναγιώτης Δελόλμας, η Θύελλα μείωσε προσωρινά με τον Καραγιάννη, για να έρθει το 3-1 από τον Φώντα Σταμάτη και το τελικό 4-1 ξανά, από τον Παναγιώτη Δελόλμα. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια, με τους Σταμάτη και Παπαδημητρίου.

Προοδευτική Σκ. Καλλονής-Όλυμπος Αγιάσου 2-2

Άγρια ομορφιά χαρακτήρισε το ματς στη Σκάλα Καλλονής, όπου ο Όλυμπος Αγιάσου άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μανόλη Εμμανουήλ ήταν καλύτερη στο Α' Ημίχρονο, όπου και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Νανίδη και Κουμέλλη. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Θοδωρή Παπαλόπουλου πίεσαν και αρχικά μείωσαν με γκολ του Χωματά, για να πετύχει το τελικό 2-2 ο Τσαμπλάκος. Η Προοδευτική τέλειωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ντουνιά.

Αλκιβιάδης Κ.Τρίτους-Βύρων Μόριας 2-0

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση απέναντι στο Βύρωνα Μόριας με σκορ 2-0. Το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Χαραλάμπους, για να ολοκληρώσει τη νίκη τους ο Β. Σταυρινός.

ΑΕΜ-Αετός Λουτρών 0-1

Με γκολ του Στρ. Μαρμαλέκα από το πρώτο 45λεπτο, ο Αετός Λουτρών πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της ΑΕΜ και "κλείδωσε" την παραμονή του. Το ματς σημαδεύτηκε από το χαμένο πέναλτι του Σεραφίγκου για την ΑΕΜ, στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά κι από τις δύο αποβολές των φιλοξενούμενων, με τους Κάβουρα και Γριπιώτη να παίρνουν νωρίτερα το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας-Αιγέας 3-1

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Αιγέας στην Αγία Μαρίνα, όπου ο τοπικός Ατρόμητος επικράτησε τελικα με σκορ 3-1. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ισόπαλες με 1-1, χάρη στα γκολ που σκόραραν ο Χριστοδούλου για τους γηπεδούχους και ο Γιαννίκος για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη όμως, οι παίκτες του Στρατή Μυρογιάννη πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τους Κούτσα και Νησιώτη, παίρνοντας μια δίκαιη νίκη.

Αστέρας Νίκης-Αναγέννηση Γέρας 2-1

Τη νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε ο Αστέρας Νίκης, στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής, απέναντι στην Αναγέννηση Γέρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Διονυσάτου κι έκαναν δύο τα τέρματά τους με σκόρερ τον Λαμπράκη. για την ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά σκόρερ χρίσθηκε ο Παυλέλλης.

Δόξα Πλαγιάς-Αρίων Μήθυμνας 3-2

Εντυπωσιακό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Πλωμάρι, με τη Δόξα Πλαγιάς να παίρνει μια σημαντική νίκη απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας με σκορ 3-2. Το Α' Ημίχρονο ήταν χορταστικό από φάσεις και γκολ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στην ανάπαυλα με 3-1, χάρη στα γκολ των Βαξεβάνη και Λευτ.Γεραγωτέλλης (2). Για την ομάδα του Μολύβου σκόραρε ο Κουνιάρης. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, όμως τελικά το μόνο που καταφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-2 με γκολ του Βαξαβάνη. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ν. Βουρσούκη.