Χαστούκια στους πρωτοπόρους!

10/04/2011 - 21:09 Τελευταία τροποποίηση στις 11/04/2011 - 11:34

Αγωνιστική, που υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να βγάλει ακόμα και πρωταθλητή, ήταν η σημερινή στην Α' Κατηγορία με τα αποτελέσματα να δίνουν παράταση στην αγωνία και να δείχνουν πιθανά το δρόμο των μπαράζ.

Ο Όλυμπος Αγιάσου δεν κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Διαγόρα Αγ. Παρασκευής μέσα στο Πλωμάρι (3-2), ηττήθηκε στο ντέρμπι από τον Ατρόμητο Αγ. Μαρίνας (1-2) και έτσι, η κορυφή απέκτησε ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον.

Με ένα νέο ντέρμπι πρωτοπόρων να ακολουθεί την ερχόμενη εβδομάδα, ανάμεσα σε Διαγόρα και Όλυμπο, αντιλαμβάνεται κανείς πως η ομάδα της Αγιάσου είχε σήμερα την ευκαιρία να αποσπαστεί από τους διώκτες της και να πάει χωρίς άγχος στο μεγάλο ματς της προτελευταίας αγωνιστικής.

Εν αναμονή ωστόσο της απόφασης της επιτροπής Εφέσεων, που είχε καταθέσει ο Όλυμπος για το ματς της Αγίας Μαρίνας, δεν αποκλείεται η υπόθεση του πρωταθλητή να κριθεί ακόμα και στα... χαρτιά!

Στα υπόλοιπα ματς, η Αναγέννηση Γέρας επικράτησε του Αετού Λουτρών (4-3), όπως και η Θύελλα Πηγής της ΑΕΜ (3-1). Στη Μόρια, ο Βύρων κέρδισε τη φίλια (2-0), ενώ στη Σκάλα Καλλονής, η τοπική Προοδευτική συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Αλκιβιάδη Κ. Τρίτους (1-0).

Από την Τετάρτη, ο Αστέρας Νίκης είχε επιβληθεί του Αρίωνα Μήθυμνας (3-5).

Τα Φύλλα Αγώνων της 27ης Αγωνιστικής

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Πέραμα, όπου η Αναγέννηση Γέρας πήρε τη νίκη επί του Αετού Λουτρών (4-3), παρά το γεγονός πως στο ημίχρονο έχανε με 1-3. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Σπάρταλης (2) και Καραϊσκάκης, ενώ για τους γηπεδούχους πέτυχαν γκολ οι Παυλέλλης (2) και Χατζηκλειδαράς (2).

Τη νίκη με 3-1 πέτυχε η Θύελλα Πηγής, απέναντι στην ΑΕΜ, έχοντας πάρει προβάδισμα από το ημίχρονο (2-0). Τα γκολ των γηπεδούχων σκόραραν οι Σταυρινός, Καλιμαντζέρος και Τσολάκης. Για τους φιλοξενούμενους, σκόρερ χρίσθηκε ο Σεραφίγκος.

Προοδευτική Σκ. Καλλονής-Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους 1-0

Με ένα γκολ του Νερατζή στο Β' Ημίχρονο, η Προοδευτική Σκάλας Καλλονής πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Χαραλάμπους.

Αρίων Μήθυμνας-Αστέρας Νίκης 3-5

Σεματς που έγινε την Τετάρτη, ο Αρίωνας προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με γκολ των Μόλβαλη και Εγγλέζου. Ο Αστέρας Νίκης μείωσε με γκολ του Χατζέλλη και στην επανάληψη, με τέσσερα ακόμα γκολ των Κουκέλλη, Παπαβασιλείου και Χατζέλλη που σημείωσε χατ τρικ, έφεραν "τούμπα" το ματς. Η ομάδα του Μολύβου  πέτυχε το τελικό 3-5 με γκολ του Βαξεβάνη.

Καταιγιστικός ο Αιγέας στο Α' Ημίχρονο, προηγήθηκε με 3-0 του Διαγόρα, χάρη στα γκολ των Χαλδέζου, Αγκόλι και Ταλιάνη. Η ομάδα του Νίκου Μάτα μείωσε στην επανάληψη, με τους Στρ. Δελόλμα και Μελαχρινό.

Με δύο γκολ των Τσαΐρη και Κοκκινέλη, που σημειώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο, ο Βύρων Μόριας πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, απέναντι στη Φίλια.

Αυτοκτόνησε ο Όλυμπος, που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 1-0 χάρη στο γκολ του Λαλά και μέχρι εκείνη την ώρα εκμεταλλευόταν και το στραβοπάτημα του Διαγόρα στο Πλωμάρι. Στην επανάληψη όμως, ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας πήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ των Χριστοδούλου και Κούτσα, ανακαταλαμβανοντας έτσι τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία. Για την ομάδα της Αγιάσου αποβλήθηκε ο Ψαρρός.